راتاتوی (دستور طبخ)

راتاتوی (Ratatouille)

راتاتوی همان طور که گفته شد یک پیش غذای فرانسوی است ولی برای سبزی‌خواران می‌تواند یک غذای کامل باشد. راتاتوی شباهت زیادی به یتیمچه کدو بادمجان خودمان دارد فقط فلفل دلمه‌ای و پنیر پیتزا است که راتاتوی را متفاوت می‌کند. شاید بتوان به قول مهدی نصیری به آن اسم یتیمچه‌ قرتی داد.

مواد لازم:

 • ١۵٠ تا ٢٠٠ گرم پنیر پیتزا
 • ٣ عدد کدوی قلمی و کوچک
 • ٢ عدد بادمجان
 • ٧ تا ٨ عدد گوجه فرنگی بزرگ
 • ٢ عدد فلفل دلمه‌ای قرمز
 • ٢ عدد پیاز بزرگ
 • ٣ پر سیر
 • روغن (زیتون) به مقدار کافی
 • نمک و فلفل

ظروف و وسایل لازم:

یک قابلمه تقریبا ٧ تا ٨ لیتری

طرز تهیه:

بادمجان و کدوها را پوست بکنید و خورد کنید. فلفل دلمه‌ای‌ها را هم بشویید و تخم‌های آنها را جدا کنید و به قطعات کوچک خورد کنید. پیاز را پوست بکنید و بصورت قطعات نه زیاد کوچک خورد کنید. پیازها نباید به صورتی که برای پیاز‌داغ خورد می‌کنید خورد شود قطعات دو تا سه سانتیمتری خوب است. سیر را هم خورد کنید.

ترتیب استفاده از مواد را به همین ترتیبی که می‌نویسم انجام دهید و همه مواد را با هم توی قابلمه نریزید چون زمان سرخ کردن و طبخ این مواد با هم یکسان نیستند.

قابلمه را روی شعله تقریبا بیشتر از متوسط قرار بدهید مقداری روغن زیتون را در قابلمه بریزید و پیاز را در داخل آن بریزید. دو سه دقیقه سرخ کنید لازم نیست خوب سرخ شوند. سپس فلفل دلمه‌ای‌ها را به آن بیفزایید در تمام مدت باید موادی که در قابلمه هستند هم بخورند. منظور از این کار این است که مواد قبل از پختن سرخ شوند. اگر هم نزنید آب می‌آندازند و در آب خود پخته می‌شوند ولی اگر هم بزنید آب تبخیر می‌شود و عمل پختن همراه با سرخ شدن انجام می‌شود.

پس از دو سه دقیقه که فلفل‌ها را سرخ کردید سیر را به آن بیفزاید و یکی دو دقیقه باز هم بزنید. در این مرحله بادمجان‌های خورد شده را همراه با کدوها در قابلمه بریزید شعله را کمی بیشتر کنید و خوب هم بزنید. اگر دیدید که ته قابلمه دارد می‌گیرد کمی روغن بیفزاید و شعله را هم کمی کم‌تر کنید. دقت کنید شعله زیاد کم نشود چون در غیر اینصورت بجای سرخ شدن مواد آب می‌اندازند و آب‌پز می‌شوند. تقریبا ده تا پانزده دقیقه باید بادمجان‌ها و کدوها هم سرخ شوند در این مدت می‌توانید گوجه فرنگی را بشویید و خورد کنید پس از سرخ شدن بادمجان و کدوها گوجه فرنگی‌ها را هم به آن بیفزاید نمک و فلفل بزنید و شعله را زیاد کنید و مدام هم بزنید در این مرحله تقریبا شعله باید حداکثر باشد تا از آب‌پز شدن جلوگیری شود. پس از پنج شش دقیقه ای شعله را به یک سوم تقلیل دهید و سر قابلمه را تا نیمه ببندید تا هم مواد بپزند و هم آب مواد تبخیر شود. در این مرحله هم باید مواد را هر از چند دقیقه‌ای هم بزنید تا ته قابلمه نگیرد. این عمل را تا پختن مواد تقریبا مواد له می‌شوند ادامه دهید، همچنین آب مواد باید کاملا تبخیر شده باشند وقتی مواد آماده شد شعله را کم کنید و پنیر پیتزای رنده شده را به مواد بیفزاید و هم بزنید همین که پنیر آب شد راتاتوی آماده است.

البته کسانی که رژیم دارند می‌توانند از پنیر پیتزا استفاده نکنند. البته در برخی Recepies فارسی دستورات دیگری از طبخ این غذا مانند افزودن قارچ یا سیب‌زمینی دیده شده که حداقل من در هیچ کدام از نسخ خارجی ندیدم. البته در نسخ خارجی انواع مختلفی وجود دارد که این دستور نسخه کلاسیک طبخ بود.

منابع:

http://chenchene.com

http://www.beyond.fr/food/ratatouille.html

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. مرسی . این خوراک کاملا شبیه به یتیمک شیرازی هاست . البته ما در آن از پنیر پیتزا استفاده نمی کنیم و کمی می ذاریم آب بندازه . پیشنهاد می کنم این خوراک را با سبزی خوردنی و لیموترش و نان سنگک تازه بخورین ،خیلی خوشمزه است .

 2. آقا در شرایطی که ما مشغول نوشتن دستور طبخ راتاتوی بودیم متوجه شدیم عیال در کارگاه مشغول تراشکاری بودند! گفتیم بنویسیم بخندید!

 3. سلام. اینطور که از دستورش برمیاد، کدو و بادنجون و گوجه باید خرد بشوند. تا راحت بشه اونها را دائم به هم زد و سرخ کرد. ولی یه چیزی ! در عکس، همه این مواد، حلقه حلقه شده اند. اگر حلقه ای باشند، دیگه نمی شه اونها رو دائم به هم زد. مگر اینکه اینها رو دائم پشت و رو کرد که حسابی سرخ بشوند. این غذا رو هم باید یک بار پخت تا به این راز (!) پی برد.
  امشب برم یکبار دیگه کارتونشو نگاه کنم. شاید از اونجا بشه فهمید که جریان چیه !!!