کوفته

قبل از هر چیزی بگم که در تهیه این غذا، اینجانب فقط نقش عکاس و گزارشگر را بازی کردم. مادرم که ید طولانی در پخت کوفته دارند، تهیه این غذا را بر عهده داشتند.

من فکر کنم به اندازه قومیت های ایران، ما « انواع کوفته » داشته باشیم. در حقیقت شاید کوفته ، یه گوله برنج و سبزی و افزودنیهای مجاز باشه ! (تعریف کوفته از دائره المعارف سورملینا !) حالا من طرز تهیه یه مدلش رو براتون می ذارم. امیدوارم در آینده چند مدل دیگه هم کوفته داشته باشیم. این مدل بدون آب پخته می شه.

مواد لازم :

برنج : دو لیوان (به دلیل افزایش قیمت برنج، می توان از برنج نیم دانه استفاده کرد. )

گوشت چرخ کرده : ۳۰۰ گرم

پیازداغ : مقداری

سبزی کوفته خرد کرده : نیم کیلو (شامل مرزه، ترخون، پیازچه، ریحان، جعفری، گشنیز، شوید )

آرد سرخ کرده : ۲ قاشق

زرده تخم مرغ برای داخل مواد : ۲ عدد (سفیده هایش را نگه می داریم برای روی کوفته ها )

رب گوجه : دو سه قاشق

نمک و فلفل و ادویه : به میزان لازم

کشمش سرخ کرده : به میزان لازم (در صورت تمایل)

گوجه فرنگی حلقه شده : مقداری

طرز تهیه :

برنج را آبکش می کنیم و کنار می گذاریم تا سرد شود. سپس سبزی ،گوشت چرخ کرده ، پیازداغ ، آرد سرخ کرده،زرده تخم مرغ،رب گوجه و نمک و فلفل را اضافه می کنیم و حسابی چنگ می زنیم تا مواد به طور کامل با هم مخلوط شوند. سپس به اندازه یک نارنگی از مواد برمی داریم و در دست به صورت گرد یا بیضی درمی آوریم. اگر مایل بودیم ، درون آن کشمش سرخ شده می گذاریم. روی کوفته ها را سفیده تخم مرغ می زنیم. ( برای انسجام)

2008-06-09-koofteh1

در مورد تهیه کوفته، یه مسأله، مهم است. در بین افراد خانواده ممکن است برخی کشمش دوست داشته باشند، برخی دوست نداشته باشند. یا بعضی ها تند آن را بیشتر بپسندند.در نتیجه می توان به عنوان مثال ، برای تفکیک اینها از هم ، از اول مقداری از مواد را کنار گذاشت و درون آن فلفل سیاه بیشتری ریخت تا تندتر شود. این کوفته ها را مثلاً می شود گرد درست کرد تا از  بقیه کوفته ها قابل تفکیک باشد. یا مثلاً کشمشی ها را کمی تخت تر یا بیضی درست کرد. اینطوری سر سفره، مردم گیج نمی شوند که کدام را بخورند و کدام را نخورند !

در این مرحله، هر دو طرف کوفته ها را سرخ می کنیم :

2008-06-9-koofteh2

بعد از اتمام سرخ کردن، قابلمه مورد نظر را می آوریم. و ته آن روغن می ریزیم. حلقه های گوجه را یک ردیف می چینیم، سپس یک ردیف کوفته می گذاریم. بعد دوباره حلقه های گوجه و … و این کار را ادامه می دهیم تا کوفته ها تمام شود. هرچه مقدار گوجه ها بیشتر باشد، بهتر است.

2008-06-09-koofteh3

سپس روی شعله ملایم، روی قابلمه دمکنی می گذاریم تا خوب دم بکشد.

2008-06-09-koofteh4

بعد از دم کشیدن، کوفته ها را درون بشقاب می چینیم و با هرچه دوست داریم ، سبزی، ماست، ترشی،دوغ، (یا مثل ما ، با گل (!) میل می کنیم !

نوش جان ؛ گوارای وجود !

۹ دیدگاه

  1. ناشناس ۴ اسفند ۱۳۸۷
  2. تورکان ۲۱ خرداد ۱۳۸۷
  3. مهران ۲۱ خرداد ۱۳۸۷
  4. افشین ۲۰ خرداد ۱۳۸۷
  5. الهام ۲۰ خرداد ۱۳۸۷
  6. رامین ۲۰ خرداد ۱۳۸۷
  7. mehrankarzari ۲۰ خرداد ۱۳۸۷
  8. نجمه ۲۰ خرداد ۱۳۸۷
  9. هشت پا ۲۰ خرداد ۱۳۸۷