نون برنجی

مواد لازم :

۱- آرد برنج : دو پیمانه

۲- پودر قند : سه چهارم پیمانه

۳- روغن جامد : سه چهارم پیمانه

۴- گلاب یا شیر : به میزان لازم

۵- زعفران : به دلخواه

۶- زرده تخم مرغ : دو عدد

۷- خلال پسته : برای تزئین

 

طرز تهیه :

پودر قند و روغن را با همزن مخلوط میکنیم . زرده های تخم مرغ را دونه دونه اضافه میکنیم و همچنان به همزدن ادامه میدهم . آرد برنج را کم کم به مواد اضافه کرده و با دست خوب ورز میدهیم و کمی شیر یا گلاب اضافه میکنیم تا خمیر ما نرم و یکدست شود . خمیر را به مدت ۱۲ ساعت در دمای معمولی آشپزخانه استراحت میدهیم .

بعد از سپری شدن ۱۲ ساعت ، از خمیر به اندازه یک فندق برمیدارم و اگر مهر شیرینی پزی داریم رویش را مهر میزنیم اگر در دسترس نبود با دستمان انجام میدهیم و با یک قالب کوچک (ماسوره کوچک) به صورت شکل زیر رویش شکل میدهیم .

نون برنجی

بعد از آماده شدن خمیر، در سینی یا ظرف مورد نظر میچینیم. .

نون برنجی

مواد را به مدت ۱۰ دقیقه با حرارت ۱۷۵ درجه سانتیگراد داخل فر قرار میدهیم .

بعد از طلائی شدن دور مواد ، نون برنجی آماده است .

نون برنجی

نکته : بعد از اینکه نون برنجی سرد شد میتوانید آنرا داخل ظرف مورد نظر بچینید درغیراینصورت خیلی راحت خورد میشوند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. سلام!!
  می خواستم بپرسم می شه جای پودر قند از شکر استفاده کرد؟ تردیش از بین نمیره؟ اینجا روغن جامد نیست اگه از روغن مایع استفاده کنم چی می شه؟
  ممنون از راهنماییتون!
  سعیده : شبنم جان پودر قند جایگزین نداره اما به جای روغن جامد میتونی از کره استفاده کنی.

 2. سلام عزیزم
  من از وقتی با سایت شما اشنا شدم کلی شیرینی پختم
  راستی شما حاج پسته بلدین؟
  اگه بلدین دستورش برام ایمیل می کنین؟

 3. سلام سعیده جان من نان برنجی را درست کردم با همان مقداری که نوشته بودی وکوچک کوچک شیرینی ها را درست کردم وروی سینی چیدم ولی وقتی توی فر گذاشتم پهن شد وبزرگتر از سایزی بود که درست کردم ولی
  واقعا خوشمزه شده بود البته ما اینجا روغن جامد نداریم ومن از کره باضافه روغن کرمانشاهی استفاده کردم ولی خیلی تردد وخوب شده بود این هم عکس شیرینی هایی که درست کردم
  http://i255.photobucket.com/albums/hh160/Candlemuse/IMG_6191.jpg
  سعیده : مرجان جان ممنون از عکسی که فرستادی و نوش جان

 4. مرسی سعیده جان بی نهایت از شما متشکرم که برایم اندازه ها را نوشتی
  امروز حتما حتما حتما درست خواهم کرد باز هم از تو عزیز متشکرم میبوسمت بای
  سعیده : نوش جان عزیزدلم

 5. سلام من این نان برنجی را دیدم ولی اگر ممکن است به جای پیمانه که استفاده کردید وزن مثلا یک پیمانه چند گرم را میشود بگویید یا مقدار شیر ویا گلاب را که نوشته اید چقدر باید باشد آیا یک استکان یا چند قاشق غذا خوری
  خیلی دلم میخواست درست کنم ولی دراندازه ها ……… یک مقدار ناشی هستم اگر ممکن است ایمیلم را را هم بالا دادم اگر برایتان مقدور است که
  برایم بی زحمت ایمیل کنید اگر نه همین جا لطف کنید بنویسید میایم میخوانم
  قبلا از شما تشکر بسیار بسیار زیاد میکنم بای
  سعیده : مرجان جان سلام. میتوانید به جای پیمانه از لیوان استفاده کنی که راحت با لیوان میشه اندازه گیری کرد. حالا میتونی اینطوری هم که میگم اندازه کنی.
  آرد برنج : ۲۰۰ گرم پودر قند : ۱۵۰گرم روغن جامد : ۱۵۰ گرم شیر یا گلاب : نصف یک استکان چای خوری فقط برای اینکه خمیر مقداری نرم شود وقتی خودتان شیر یا گلاب را ریختید می بینید که خمیر دیگر زبر نیست و لطیف میشود.
  نوش جان.

 6. ساسا جان من آخر سر یه قنادی میزنم تو بیا همونجا به خدا برای همتون کنار گذاشته بودم اما متاسفانه با یک حرکت ناغافل همه اش خورد شد و من شرمنده خیلی ها شدم . آه یک نفر دامن شیرینی ها رو گرفت .

 7. من از این نون برنجی ها خوردم. خیلی خوب بود . آدم تازه می فهمه که نون برنجی تازه با اینا که ما حاضری می خریم چقدر فرق داره .
  دست شما درد نکنه.

 8. من نون برنجی اصل رو که مال خود کرمانشاه است رو خورده ام. واقعاً این به همون خوشمزگی و تردیه. ( به کسی نگید. این از مال خود کرمونشاه هم نرم تر و تردتر بود.)
  دستت درد نکنه. عالی بود. خیلی خوش طعم بود.