خوراکی­هایی جالب توجهی که بر دمای بدن تأثیردارند

تابستونه و در زل آفتاب همه برای بستنی و آبجوی خنک له­له می­زنند، اما [جالبه بدونید] برای خنک ماندن باید غذایمان را پرادویه­تر کنیم. آره! معنیش اینه که جای کولاتا۱ خوراک کاری بخوریم.

ما با بَری سوانسون۲ravensjerseyssmall که تو زمینه­ی غذا دانشمنده و تو دانشگاه ایالتی واشنگتن۳ درس میده صحبت کردیم و ازش راجع به این پرسیدیم که چه خوراکی­هایی دمای بدن رو افزایش می­دن و کدوما اونو خنک نیگه می­دارن: “باور عمومی اینه که خورکی­های سرد، ما رو خنک می­کنند، و اغلب هم همینطوره، اما غذاهای ادویه­دار هم همینکار رو می­کنن. خورکی­های خنک و غذاهای ادویه­دار از دو راه جداگانه تأثیرات متفاوتی روی بدن دارن.”

غذاهایی که شما را داغتر می­کنند
بستنی: ثابت شده که چربی بستنی در نهایت منجر به بالا رفتن دمای بدن می­شه. به قول سوانسون: “خوراکی­هایی که چربی، پروتئین و کربوهیدارت بیشتری دارند، در هنگام هضم اغلب منجر به افزایش دمای بدن به میزان اندکی می­شوند.
سردی بستنی حس خنکی خوبی به آدم می­دهد، اما وقتی بدن شروع به هضم غذا می­کند، دوباره بدن احساس گرما می­کند چراکه هضم غذا نیاز به صرف انرژی دارد. چربی در جهاز هاضمه بسیار کند حرکت می­کند و لاجرم هضم آن انرژی بیشتری می­طلبد و صرف انرژی بیشتر به معنی گرم شدن بدن است، چه این انرژی صرف هضم غذا شود و چه صرف بالا بردن وزنه.” cheap nfl
برنج قهوه­ای۴: کربوهیدرات­های کامپلکس مثل برنج قهوه­ای و دیگر غلات سبوس­دار نیز به سختی هضم می­شوند و لاجرم به هنگام هضم احساس گرما به بدن می­دهند. سوانسون در این باره می­گه: “هر چیزی که کربوهیدارت کامپلکس زیادی داشته باشد و غذاهای پروسس شده همچون غلات و برنج بیشتر باعث گرم­تر شدن بدن می­شوند.”
آبجو: الکل طی فرآیندی که به آن وازودیلاتاسیون۵ گویند و نتیجه­ی گشادگی عروق بدن است، باعث کاهش آب بدن و گل انداختن پوست می­شود. سوانسون می­گه: “طی وازودیلاتاسیون، بدن به شدت برافروخته می­شود. احساس گرم شدن به خصوص در ناحیه صورت که مویرگ­های زیر پوستی زیادی دارد، بیشتر است.” این البته به میزان الکل مصرفی بستگی دارد. هرچه الکل بیشتری نوشیده شود، سرخ شدگی بیشتر است.

غذاهایی که شما را خنک­تر می­کنند
هنداونه: به عنوان یک قانون کلی هرچقدر که یک خوراکی پرآب­تر باشه، میزان خنک­کنندگی اونم بیشتره. هندوانه پر است از آب، که باعث کندتر شدن فرآیند هضم و کاهش مصرف انرژی بدن می­شود.
سبزیجات برگدار: سوانسون می­گوید: “بین ۸۰ تا ۹۵ درصد از ترکیب اغلب میوه­جات و سبزیجات خام را آب تشکیل می­دهد، و غذاهایی که آب زیادی دارند راحت­تر هضم می­شوند و با سرعت بیشتری مسیر جهاز هاضمه را می­پیمایند که احساس خنک شدن به شما می­دهد.” چون هضم آسان به معنی صرف انرژی کمتر و گرمای کمتر است.
فلفل: غذاهای تند باعث تعریق می­شوند، که حس خنکی به ما می­دهند. سوانسون می­گوید: “در کشورهای نزدیک به خط استوا، انواع فلفل زیاد مصرف می­شود و اینها به عنوان خوراکی­های خنک­کننده­ی بدن حسن شهرت خوبی دارند. علت آنستکه فلفل باعث تشدید تعریق در بدن می­شود و با تبخیر عرق، بدن احساس خنکی می­کند. خنکی که عمق ندارد بکله سطح پوست را سرد می­کند.”

 

۱- Coolatta یه جور نوشیدنی یخی واسه دانکن دوناتس شبیه آیس پک خودمونه

۲- Barry Swanson

۳- Washington State University

۴- در مورد برنج قهوه­ای این مقاله رو از سایت PersianPersia بخونید.

۵- Vasodilatation

 

منبع: مقاله­ی Surprising Foods That Toy With Body Temperature توسط Amanda Taselaar و Alexandra Sifferlin سایت مجله Time مورخ ۱۵ ژوئن ۲۰۱۳

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.