عدس پلو

اینم یه غذای راحت که خیلی ها رو یاد عدس پلوهای نذری می اندازه.

مواد لازم :

عدس پلویی

برنج

مواد تکمیلی :

زعفرون

گوشت چرخ کرده

خرما

کشمش

طرز تهیه :

عدس رو خیس می کنیم و می پزیم. از اول هم بهش نمک نمی زنیم که دیرپز نشه. البته عدس از اون حبوبات خوبه که زود می پزه. البته مواظب باشید له نشه و پوستش درنیاد. برنج رو هم که خیس کرده ایم.

به دو طریق می شه این غذا رو درست کرد :

هم می شه به صورت کته درست کرد. به این ترتیب که وقتی عدس پخته شد، آبش رو اندازه بگیریم و برنج رو توش بریزیم. تقریباً به اندازه یک بند انگشت که آب روش بود، بذاریم بپزه . آبش که به خوردش رفت، یه دور هم بزنیم که عدس همه جای برنج پخش بشه. دمکنی بندازیم و بذاریم دم بکشه. اگه خواستیم کته درست کنیم، اولاً یادمون باشه که رنگ غذا تیره می شه . درضمن نمکی که موقع خیس کردن روی برنج می ریزیم، باید کم باشه.

می شه به صورت آبکش هم درست کرد. به این ترتیب که : وقتی عدس پخت، آبی ازش باقی نمونه. برنج رو آبکش می کنیم و عدس رو لابلای برنج می ریزیم و دم می اندازیم. رنگ این یکی روشن می شه. آخه دیگه آب عدس وجود نداره که رنگش رو تیره کنه.

برای تزئین :

بنا به سلیقه و ذائقه مون می تونیم کشمش و خرما رو سرخ کنیم. یا حتی از گوشت چرخ کرده استفاده کنیم. زعفرون آب کرده هم که دیگه سرجهاز همه برنج ها هستند !

عدس پلو

نکته ۱ : در روش کته ، خاصیت عدس حفظ می شه ولی در روش آبکش ، خاصیت عدس دور ریخته می شه !

نکته ۲ : بهتره وقتی که مهمون داریم، از روش آبکش استفاده کنیم. نه به خاطر اینکه نخواهیم خاصیت عدس به بدن مهمون نرسه ، بلکه به این دلیل که اینجوری برنج خوب از آب درمیاد.

نوش جان ؛ گوارای وجود !

۱۴ دیدگاه

 1. لاله ۱۴ خرداد ۱۳۹۱
 2. امیر ۱۳ بهمن ۱۳۸۸
 3. نوشين ۶ آذر ۱۳۸۸
 4. ناشناس ۲۱ مهر ۱۳۸۸
 5. پری ۶ اردیبهشت ۱۳۸۸
 6. ناشناس ۷ فروردین ۱۳۸۸
 7. بابک ۱۲ بهمن ۱۳۸۷
 8. مارال ۹ آذر ۱۳۸۷
 9. محبوبه ۲۹ شهریور ۱۳۸۷
 10. سورملینا ۲۲ مرداد ۱۳۸۷
 11. سعیده ۲۱ مرداد ۱۳۸۷
 12. رامین ۲۱ مرداد ۱۳۸۷
 13. فينگيل بانو ۲۱ مرداد ۱۳۸۷
 14. بابک توکلی ۲۱ مرداد ۱۳۸۷