هات چاکلت

قبل از هر چیزی، تولد حضرت عیسی رو به همه تبریک می گم. به مسیحی و غیرمسیحی. چون به نظر من پیغمبرها فقط مال پیروانشون نیستند ! هر چند که همه ما می تونیم جزو پیروان همه پیامبران و انسانهای خوب باشیم !

قرار شد امروز به این مناسبت یه شیرینی ، کیکی خلاصه یه خوردنی شیرین اینجا بذاریم که آخر سر تصمیم بر این شد که هات چاکلت رو بذاریم. یه نوشیدنی گرم و مقوی که به درد این روزهای سرد می خوره !

مواد لازم برای یک فنجان هات چاکلت :

شکلات تخته ای

شیر : نصف فنجان

شکر : یکی دو قاشق چایخوری

پودر قهوه ترک : یک قاشق چایخوری

شکلات از هر نوع که دوست دارید ( نارگیلی، فندقی، شکلات تلخ و … )

خامه : در صورت تمایل

طرز تهیه :

این شکل « شکلات تخته ای» است ! البته همونطور که دقت می فرمایید، جای قیمتش هم روش افتاده : ۹۵۰۰ ریال .

هات چاکلت 1

برای یک فنجان « هات چاکلت» ، تقریباً یک ششم این میزان کافیه. راستش من ترازو نداشتم و همیشه اینو چشمی درست می کنم. ولی برای اینکه یه اندازه ای به شما بدم، اینو بدونید که برای درست کردن یک فنجان هات چاکلت، نصف فنجان شیر احتیاجه ، بقیه اش رو باید با شکلات پر کنیم. حالا به این ترتیب :

ابتدا شیر رو روی حرارت می ذاریم تا گرم بشه. کم کم، بهش پودر قهوه رو ا ضافه می کنیم. پودر قهوه کمک می کنه که طعم نوشیدنی ما، بهتر بشه. هم می زنیم تا خوب حل بشه. در این فاصله، باید شکلات تخته ای رو به روش « بن ماری» یعنی حرارت غیرمستقیم ، آب کنیم. اگه مایکروفر دارید، دو دقیقه زمان کافیه تا آب بشه. ولی اگه ندارید، بذارید توی یه ظرف و اون ظرف رو بذارید روی کتری در حال جوش. اینطوری شکلات کم کم آب می شه. سپس شکلات رو به شیر گرم روی حرارت اضافه کنید و هم بزنید. میزان شکری که می ریزید، بستگی به ذائقه شما داره. خود شکلات، مقداری شیرین هست. در صورت تمایل می تونید میزان شکر رو کم یا زیاد کنید.

حالا از هر نوع شکلاتی که دوست دارید هم توی شیر بریزید. من خودم چون طعم تلخ دوست دارم، دو سه تکه شکلات تلخ توی شیر روی حرارت ریختم. هم بزنید و اجازه بدید غلیظ بشه.

نکته۱ :

معمولاً در هات چاکلت، خامه هم استفاده می شه. ولی به نظر من ، اگه خامه بریزیم، کالری اون دیگه خیلی بالا می ره. این دیگه دست شماست. اگه طعم خامه رو می پسندید و با میزان کالری هم مشکل ندارید می تونید چند قاشق از شکلات داغ رو بریزید توی یه کاسه کوچک و بذارید قدری خنک بشه. بعد دو سه قاشق خامه بهش اضافه کنید و کم کم هم بزنید تا به خورد هم بروند و خامه تکه تکه نشه. سپس اینها رو به شیر روی حرارت اضافه کنید. غلیظ که شد، هات چاکلت شما آماده است.

هات چاکلت 2

نکته ۲ :

شما بنا به سلیقه و ذائقه تون می تونید میزان شیر و شکلات رو تغییر بدید.

 

نوش جان ؛ گوارای وجود !

۲۲ دیدگاه

 1. ناشناس ۲۹ تیر ۱۳۹۵
 2. ساغر ۶ آبان ۱۳۹۲
  • ناشناس ۲۶ شهریور ۱۳۹۴
 3. FATI ۲۷ خرداد ۱۳۹۱
 4. عاطفه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۱
 5. عاطفه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۱
 6. رويا ۱۷ بهمن ۱۳۹۰
  • علی گنجه ای ۱۷ بهمن ۱۳۹۰
 7. maryam ۲۴ بهمن ۱۳۸۹
 8. آروشا ۲۲ دی ۱۳۸۹
 9. طیبه ۴ خرداد ۱۳۸۸
  • سورملینا ۶ خرداد ۱۳۸۸
 10. صدف ۱۳ دی ۱۳۸۷
 11. سهيلا ۱۱ دی ۱۳۸۷
 12. تامارا ۶ دی ۱۳۸۷
 13. دکتر سارا ۶ دی ۱۳۸۷
 14. مطبخ شیما ۵ دی ۱۳۸۷
 15. مهران ۵ دی ۱۳۸۷
 16. تامارا ۵ دی ۱۳۸۷
 17. یاسمن ۵ دی ۱۳۸۷
 18. سعیده ۴ دی ۱۳۸۷
 19. آفتاب ايراني ۴ دی ۱۳۸۷