لواشک آلو

خیلی ها معتقدند لواشک حاضری، به خاطر داشتن میکروب احتمالی، خوشمزه تره ! این دستور رو برای اونهایی می ذاریم که لواشک خونگی رو دوست دارند. درست کردنش هم خیلی راحته.

مواد لازم :

هر میوه ای که بشه ازش لواشک درست کرد (!) مثل زرد آلو، آلو زرد، آلو سیاه و …

طرز تهیه :

من آلو سیاه رو انتخاب کردم. ابتدا آلوها رو می شوییم . بعدش می ذاریم توی یه ظرفی که بپزه. کمی هم آب سرش می ریزیم. میزان آب نباید خیلی باشه.

لواشک آلو

حدود نیم ساعت که پخت و حسابی له شد، آلوها ها رو چنگ می زنیم و از الک رد می کنیم تا هسته و پوست اون جدا بشه. بعدش یه سینی میاریم. بعضی ها کف سینی رو چرب می کنند . ولی من کف سینی، سلفون یا کیسه زباله (تمیز !) می اندازم و با چسب اونو روی سینی ثابت می کنم. بعد از این کار، میوه لهیده رو توی سینی پهن می کنیم. اینجا دیگه بستگی به خودمون داره. اگه بخواهیم لواشکمون ضخیم باشه، مواد بیشتری روی سینی می ریزیم تا حدی که ضخامتش رو بپسندیم!

بعد از این مرحله ، سینی رو جلوی آفتاب می گذاریم تا خشک بشه.

لواشک آلو

نکته ۱ : بعضی ها طعم لواشک آفتاب خورده رو دوست ندارند. یا اصلاً در منطقه ای زندگی می کنند که آفتابی نیست که بشه لواشک ها رو جلوش ولو کرد. می تونیم از باد پنکه استفاده کنیم. یا توی اتاق بگذاریم تا با دمای اتاق خشک بشه.

نکته ۲ : حتماً لواشک ها رو از دسترس اطفال و بزرگسالانی که نمی تونند خودشون رو کنترل کنند و به سینی لواشک تر، ناخنک می زنند ، دور کنید!

نکته ۳ : زمان پخت بستگی به نوع میوه تون داره. اگه میوه ها له و شل باشند، زمان پخت کمتره.

نکته ۴ : برای درست کردن لواشک، احتیاجی نیست که میوه های تازه و گرون رو انتخاب کنیم. آلو یا زردآلوی له شده، زودتر ما رو به لواشک می رسونند !

لواشک آلو

نوش جان ! گوارای وجود !

۶۶ دیدگاه

 1. ناشناس ۸ مرداد ۱۳۹۶
 2. لیلا ۶ مرداد ۱۳۹۶
 3. فاطمه ۲۹ تیر ۱۳۹۶
 4. فاطمه ۲۹ تیر ۱۳۹۶
 5. فاطمه ۲۹ تیر ۱۳۹۶
 6. فاطمه ۲۹ تیر ۱۳۹۶
 7. زینب ۲۱ تیر ۱۳۹۶
 8. پردیس ۱۳ مرداد ۱۳۹۵
  • مریم ۱۰ شهریور ۱۳۹۵
 9. valueمبینا ۲۲ تیر ۱۳۹۵
 10. فاطمه ۲۲ تیر ۱۳۹۵