خورش چاقاله بادام

اون کیه که این روزها از جلوی چاقاله بادام ها رد بشه و دهنش آب نیفته ؟! یه میوه خوشمزه که آدم هرچی می خوره سیر نمی شه. حالا بهتره بدونیم که از این میوه می شه یه خورش خوشمزه درست کرد. قبل از هر چیز بگم کسانی که خورش کرفس دوست دارند، بدونند از این خورش خوششون میاد. چون مزه اش خیلی به خورش کرفس شبیهه. به نظر من به یه بار امتحانش می ارزه.

 

مواد لازم :

گوشت قیمه ای: به اندازه ای که برای بقیه خورش هاتون استفاده می کنید

چاقاله بادام: به مقداری که با گوشت تناسب داشته باشه (!)

نعنا و جعفری سرخ شده

رب ( در صورت تمایل )

 

طرز تهیه :

بهتره از چاقاله های ریز استفاده بشه. البته بعضی ها وقتی از ریزها استفاده می کنند، دیگه خلالش نمی کنند. ولی به نظر من چه از ریز استفاده کنیم چه از درشت، بهتره چاقاله ها رو خلال کنیم. به این صورت که چاقاله ها رو می شوییم و از وسط نصف می کنیم. سپس اون تکه سفیدی که قرار بوده بشه هسته یا میوه، ولی نشده (!) و در می آریم. سپس خلال می کنیم. فقط این مرحله یه کم کار می بره. بقیه اش کاری نداره. سپس پیازداغ درست می کنیم و گوشت ها رو توش تفت می دیم. زردچوبه هم می ریزیم. به نظر من اندازه گوشت ها باید از گوشت قیمه ای هم یه کم کوچکتر باشه. یعنی با اندازه چاقاله بادام ها تناسب داشته باشه. بعد از اینکه گوشت رو تفت دادیم، چاقاله ها رو هم با گوشت و پیاز تفت می دیم.

خورش چاقاله بادام 1

در دستور اصلی اش، رب در خورش ریخته نمی شه. ولی من خیلی کوچولو رب هم اضافه کردم و با مواد تفت دادم. به نظرم خورش، رنگ و رو می گیره. البته کم بریزید که قرمز نشه مثل قیمه ! بذارید سبز بشه مثل کرفس !

خورش چاقاله بادام 2

بعد روش آب می ریزیم و اجازه می دیم بپزه. حدود دو ساعت کافیه تا گوشت و چاقاله ها بپزند. توی این فاصله می تونید نعنا جعفری رو خرد کرده و سرخ کنید. اگر هم زرنگ بوده باشید و نعنا و جعفری سرخ شده داشته باشید که این مدت رو می تونید استراحت کنید ! نعنا و جعفری سرخ شده رو تقریباً نیم ساعت قبل از اینکه کار خورش تموم بشه، بهش اضافه می کنیم و اجازه می دیم خوب جا بیفته. مثل بقیه خورش ها نباید آبش زیاد باشه. دیگه اندازه اش دست شماست.

خورش چاقاله بادام 3

به نظر من این خورش چاشنی دیگه ای نمی خواد. در برخی از دستورها اومده که آبلیمو اضافه کنید ولی به نظر من نمی خواد. آخه خود چاقاله یه میوه نسبتاً ترشه. ولی بازم به سلیقه شما بستگی داره.

خورش چاقاله بادام 4

نوش جان ؛ گوارای وجود !

۲۹ دیدگاه

 1. حدیث ۱۷ خرداد ۱۳۹۱
 2. NIMA ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۱
 3. رهــــا ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۱
 4. صيد قزل آلا در مدرسه ۲۳ شهریور ۱۳۸۸
 5. بلفی ۳۰ فروردین ۱۳۸۸
 6. آيدا ۲۶ فروردین ۱۳۸۸
 7. مریم ۲۶ فروردین ۱۳۸۸
 8. مهدي ۲۵ فروردین ۱۳۸۸
 9. haleh ۲۵ فروردین ۱۳۸۸
 10. فري شكم ۲۴ فروردین ۱۳۸۸
  • ناشناس ۱۴ خرداد ۱۳۹۴
 11. sarah ۲۴ فروردین ۱۳۸۸
 12. نازنین ۲۳ فروردین ۱۳۸۸
 13. lunegloire ۲۳ فروردین ۱۳۸۸
 14. پویا ۲۳ فروردین ۱۳۸۸
 15. مهدي ۲۳ فروردین ۱۳۸۸
 16. رویا ۲۲ فروردین ۱۳۸۸
 17. رویا ۲۲ فروردین ۱۳۸۸
 18. افسان.........رایحه آشپزی ۲۲ فروردین ۱۳۸۸
 19. دینا ۲۲ فروردین ۱۳۸۸
 20. مطبخ شیما ۲۰ فروردین ۱۳۸۸
  • سورملینا ۲۲ فروردین ۱۳۸۸
 21. لاله ۱۹ فروردین ۱۳۸۸
 22. شادی ۱۹ فروردین ۱۳۸۸
 23. عمو هوشنگ ۱۹ فروردین ۱۳۸۸
  • سورملینا ۱۹ فروردین ۱۳۸۸
 24. سعیده ۱۹ فروردین ۱۳۸۸
  • سورملینا ۱۹ فروردین ۱۳۸۸
 25. رویا ۱۹ فروردین ۱۳۸۸