حریره بادام

همونطوری که می دونیم، بعد از شش ماهگی به غیر از شیر مادر، باید سراغ غذاهای دیگه ای برای نی نی باشیم. چون دیگه شیر مادر به تنهایی همه نیازهای نی نی رو تامین نمی کنه. یکی از این موارد، حریره بادامه.

اولش بگم که درست کردن حریره بادام، به دو صورته. یعنی شاید هزار تا روش باشه ولی من دو تا رو بلدم! یکی روش خانم رویا منتظمی خدابیامرز یکی هم روش مامانم! هر دو روش هم تا یک جاهایی با هم مشترکند:

مواد لازم:

بادام

آرد برنج

شکر (کمی)

شیر (در روش خودم)

طرز تهیه:

اول با یک دانه بادام شروع می کنیم. بعد تقریبا هر یه هفته یکبار یا هر ده روز یکبار، یک دانه بادام اضافه می کنیم. من خودم مثلا شب یک دونه بادام رو توی یه کاسه کوچک آب داغ خیس می کنم. فردا صبحش بادام رو با این رنده های کوچک رنده می کنم:

clip_image002

روش خانم منتظمی اینجوریه که بادامهای رنده شده رو توی یه تنظیف می پیچیم و اون تنظیف رو می ذاریم توی ظرف و روش آب می ریزیم و می ذاریم بجوشه. اینقدر که حسابی عصاره بادام دربیاد. بعد تنظیف رو در میاریم و بعدش بهش یه کم شکر و مقداری آرد برنج اضافه می کنیم و مثل فرنی درستش می کنیم.

ولی روش مامان من اینجوریه که:

بادامها رو که توی ظرف رنده کردیم، روش آب می ریزیم و می ذاریم بپزه. مثلا بین بیست تا سی دقیقه. که حسابی عصاره بادام بیرون بیاد. توی این فاصله آرد برنج رو با آب سرد مخلوط می کنیم تا یه کم لعاب بده. بعد از این بیست سی دقیقه، مخلوط آب و آرد برنج رو به بادامهای روی حرارت اضافه می کنیم و کمی هم شکر می ریزیم و حدود نود تا صد و بیست سی سی شیر هم اضافه می کنیم و حدود یک ربع می ذاریم همه با هم بپزند. بعدش ظرف رو از روی حرارت برمی داریم و محتویاتش رو از چای صاف کن، رد می کنیم:

clip_image004

بعدش عصاره اش رو می ذاریم خنک بشه، اونوقت می دیم نی نی جون نوش جونش کنه. معمولا در حریره بادام، شیر نمی ریزند. من می ریزم! تا قوت بیشتری برای نی نی داشته باشه.

clip_image006

این عکس همون قاشق حرارتیه که قبلا گفتم. همونطوری که می بینید، چون حریره داغ بود، رنگ سر قاشق، سفید شده.

راستی، شنیده ام حریره بادام به صورت پودر در داروخونه ها فروخته می شه و دیگه احتیاج نیست خودمون توی خونه تهیه کنیم. ولی خواهش می کنم خودتون درست کنید! مطمئن باشید استفاده از بادام تازه خیلی بیشتر خاصیت داره. ممکنه تهیه اش به نظر سخت بیاد، ولی عادت می کنید. اونجوریام که می گن درست کردنش سخت نیست. باید واسه نی نی وقت گذاشت دیگه!

نی نی هایی که به شیر گاو حساسیت دارند:

بعضی از نی نی ها به شیر گاو حساسیت دارند. مثلا نی نی من. می دیدم وقتی بهش فرنی یا حریره بادام میدم، بعد از چند ساعت، اینقدر گریه می کرد که از چشماش اشک می ریخت! خلاصه کاشف به عمل اومد که به شیر گاو حساسیت داره. به خاطر اینکه من سر کار می رم، شیری که براش می دوشم، کفاف شکم آقا رو نمی ده و در کنار غذاهای کمکی، باید شیر خشک کمکی هم استفاده کنه. (ماشالا بچه دهن داره!) دکتر هم شیر خشک بیومیل ۲ رو براش نوشت که خیلی هم خوشمزه نباشه که یه وقت به طور کلی از شیر مادر زده نشه. وقتی دیدم به شیر گاو حساسیت داره، توی حریره بادام و فرنی اش، شیر خشک می ریزم. یعنی اول شیر خشک درست می کنم یا وقتی که از شیر خشکش زیاد می مونه، باهاش حریره بادام یا فرنی درست می کنم. البته نی نی من به سرلاک هم حساسیت داشت. اونو فعلا قطع کرده ام و جایگزینی براش پیدا نکرده ام. دکترش می گفت بعضی بچه ها نمی تونند سرلاک رو خوب هضم کنند. می شه از برند غنچه یا پوره استفاده کرد که البته من هرچی هم گشتم، اونها رو پیدا نکردم!

این بود انشای من در مورد حریره بادام و تجربیات آن!

نوش جون نی نی ها ؛ گوارای وجودشون!

۴۹ دیدگاه

 1. اعظم ۱۶ دی ۱۳۹۶
 2. فاطمه ۲۰ خرداد ۱۳۹۶
 3. GH ۷ فروردین ۱۳۹۶
 4. GH ۷ فروردین ۱۳۹۶
 5. GH ۷ فروردین ۱۳۹۶
 6. عاطی ۱۶ اسفند ۱۳۹۵
 7. مامان آریانا ۹ مهر ۱۳۹۵
 8. mina ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۵
 9. ناشناس ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۵
 10. نیلو ۸ اردیبهشت ۱۳۹۵
 11. ناشناس ۱۱ بهمن ۱۳۹۴
 12. هاله ۲۷ شهریور ۱۳۹۴
 13. آزیتا ۱۱ تیر ۱۳۹۴
 14. ژیلا بابایی ۱۲ اسفند ۱۳۹۳
  • اعظم ۱۶ دی ۱۳۹۶
 15. مهام کوچولو ۱۶ بهمن ۱۳۹۳
 16. هستی ۲۷ خرداد ۱۳۹۳
 17. هستی ۲۷ خرداد ۱۳۹۳
 18. زهرا ۸ خرداد ۱۳۹۳
 19. شهرزاد ۵ اسفند ۱۳۹۲
 20. ناشناس ۲۶ بهمن ۱۳۹۲
 21. نازنین ۲۰ آبان ۱۳۹۲
 22. مامان بردیا ۲۵ شهریور ۱۳۹۲
 23. نانا ۱۹ مرداد ۱۳۹۲
 24. الاله ۲۹ تیر ۱۳۹۲
 25. سها ۲۷ تیر ۱۳۹۲
 26. پآیدا ۱۹ تیر ۱۳۹۲
 27. پریسا ۱۵ تیر ۱۳۹۲
 28. پریسا ۱۵ تیر ۱۳۹۲
 29. عشرت ۲۱ خرداد ۱۳۹۲
 30. الناز ۱۳ خرداد ۱۳۹۲
 31. زهرا ۲۲ فروردین ۱۳۹۲
 32. نیکان ۷ بهمن ۱۳۹۱
 33. پریسا ۳۰ آذر ۱۳۹۱
 34. غزل ۱۰ آذر ۱۳۹۱
 35. غزل ۱۰ آذر ۱۳۹۱
 36. زهرا ۶ شهریور ۱۳۹۱
 37. mina ۲۶ تیر ۱۳۹۱
 38. Sepid ۲۴ بهمن ۱۳۹۰
  • ناشناس ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵
  • مهسا ۴ دی ۱۳۹۶
 39. لاله ۳ بهمن ۱۳۹۰
 40. مهشید ۲۷ دی ۱۳۹۰
  • علی گنجه ای ۲۷ دی ۱۳۹۰
 41. نازنین ۲۶ شهریور ۱۳۹۰
 42. shahed ۲۶ شهریور ۱۳۹۰
 43. Kash ۱ شهریور ۱۳۹۰
 44. مهتا ۵ مرداد ۱۳۹۰
 45. مریم ۲ مرداد ۱۳۹۰