خورش قیمه

یکی از خورش های راحت که هر کسی می تونه درستش کنه و تقریباً همه هم دوست دارند بخورند.

مواد لازم :

گوشت : به صورت قیمه ای خرد شود

لپه : یک استکان

گوجه فرنگی یا رب : به میزان لازم

زعفران آب کرده : به میزان لازم

نمک و زردچوبه : به میزان لازم

پیاز جهت پیازداغ

سیب زمینی جهت سرخ کردن

طرز تهیه :

ابتدا پیاز را در روغن تفت می دهیم. سبک که شد، زردچوبه را می ریزیم و سپس گوشت را اضافه می کنیم. تفت که دادیم، لپه را اضافه می کنیم. بهتر است لپه را چند ساعت خیس کرده باشیم. بعد از اضافه کردن لپه، رب یا گوجه فرنگی رنده شده را اضافه می کنیم و خوب سرخ می کنیم. سرخ کردن رب یا گوجه در این مرحله، باعث خوش رنگ شدن خورش می شود. بعد از اینکه خوب رنگ پس داد، مقداری آب روی خورش ریخته و لیموعمانی را پس از اینکه با چنگال سوراخ کردیم، به مواد اضافه می کنیم و می گذاریم بپزد. بعد از یکی دو ساعت که لپه کمی پخت، نمک را به آن می افزاییم. بهتر است زعفران را با مقداری قند ساییده و در نصف استکان آب حل کنیم و کنار بگذاریم تا خوب رنگ پس دهد.

نکته مهم در تهیه خورش ها:

مطلبی را که قصد داشتم به بهانه آموزش این خورش بگویم، این است که : گاهی در پخت غذاهایمان، احساس می کنیم آب غذا اندازه است. یعنی اگر غذا پخته شود، به همین میزان آب نیاز دارد. اما هنوز غذا به طور کامل نپخته است. پس مجبوریم مدت بیشتری صبر کنیم تا غذا بپزد. از طرفی در این مدت، آب غذا کم می شود. در این باره راه حلی وجود دارد.

وقتی آب غذا اندازه بود ولی غذا نپخته بود، به جای در قابلمه، ظرفی را روی قابلمه می گذاریم و درون آن را آب می ریزیم. به جای اینکه آب غذا تبخیر شود، این آب تبخیر می شود. در نتیجه آب غذا، به همان اندازه که مد نظر است، می ماند. فقط به خاطر داشته باشید مادامی که این آب تمام شود، آب خود غذا شروع به تبخیر می کند. البته می شود در قابلمه را هم برگرداند و درون آن آب ریخت. به شرطی که دستگیره نداشته باشد ! (منظورم قومبولی سر قابلمه است که به وسیله آن قابلمه حمل          می شود!)

خورش قیمه

سیب زمینی ها را هم خلال می کنیم. بهتر است خلال ها ریز باشد. سپس در روغن داغ سرخ کرده و کنار می گذاریم. نیم ساعت مانده به خوردن، زعفران را درون خورش می ریزیم تا طعم و عطر خورش بهتر شود. البته مقداری از زعفران را برای روی برنج کنار می گذاریم.

خورش قیمه

نکته ۱ : آنچه که در تهیه خورش ها مهم است، این است که آب آنها غلیظ باشد و به قول معروف،     « آب یک طرف ، دانه یک طرف » نباشد.

نکته ۲ : معمولاً زمان کشیدن خورش قیمه در ظرف، سیب زمینی را گوشه ای بشقاب خورش خوری می گذارند. البته عده ای نیز یکی پنج دقیقه قبل از خاموش کردن خورش، تمام سیب زمینی را داخل خورش می ریزند. در این صورت باید آب خورش را بیشتر در نظر گرفت. چون سیب زمینی آب خورش را به خود می گیرد.

نکته ۳ : اگر خواستید خورش تان کمی رژیمی باشد و سیب زمینی را نخواستید سرخ کنید، می توانید بیست دقیقه تا نیم ساعت قبل از خوردن، خلال ها را بدون سرخ کردن، درون خورش بریزید و اجازه دهید به همراه خورش بپزد. فقط مواظب باشید سیب زمینی ها له نشوند !

سؤال : چرا مزه قیمه های نذری با قیمه های توی خونه متفاوته ؟؟!! به نظر من به خاطر زعفرون زیادیه که توش می ریزند. شما چی فکر می کنید ؟

لینک مرتبط :

قیمه پلو

نوش جان ؛ گوارای وجود !

۵۶ دیدگاه

  1. Behrooz Jafari ۱۹ شهریور ۱۳۹۶
  2. zahraaaaa ۲۸ آبان ۱۳۹۴
  3. zahraaaaa ۲۸ آبان ۱۳۹۴