مرصع پلو

این غذا در حقیقت زرشک پلو با مرغ با شخصیته! مرصع در لغت به معنی جواهره. یعنی با مواد تزئینی اونو تزئین می کنند مثل جواهر!!! در مجموع درست کردنش آسونه و بیشترین کار، زمان کشیدن غذا انجام می شه. ما به برنج سفید پخته شده نیاز داریم و یه سری مواد برای تزئینش. یعنی برنج رو می پزیم ( به نظر من بهتره آبکش کنیم تا دونه بشه) مرغ رو هم به شیوه خودمون می پزیم. تا زمانی که اینها آماده بشن، می ریم سراغ تهیه مواد برای تزئینش :

خلال پسته و خلال بادام: خلال پسته رو یه کم خیس کنید و بعد بذارید توی یه ظرف و بذارید کنار برنج که دم بکشه. اینجا رو باید از خانم لاله محمودی تشکر کنم که اینو ایشون آموزش داده اند. خلال بادام رو هم خیس می کنیم و میپزیم که نرم بشه.

زرشک و زعفرون: زعفرون رو که هرچه زودتر دم می کنیم و کنار می ذاریم. زرشک رو هم یه کم خیس می کنیم و بعد می ریزیم توی آبکش تا نزدیک خوردن.

خلال پرتقال یا نارنج: می تونیم خودمون توی خونه تهیه کنیم و یا حاضری بخریم. حاضری به صورت خشک شده می فروشند. ولی باید یه کم خیسش کنیم و بذاریم بپزه. وقتی که پخت، آبش رو عوض می کنیم و دوباره می ذاریم بجوشه. این کار رو باید دو سه بار انجام بدیم تا تلخی اش از بین بره. بعد دو سه قاشق شکر بهش اضافه می کنیم. ( بسته به ذائقه شما فرق می کنه.) بازم می ذاریم یه کم مزه شکر به خوردش بره. خیلی شکر نریزید وگرنه به مربا تبدیل می شه.

طرز تهیه :

نکته ۱: چیزی که در تهیه این غذا مهمه اینه که موادی که برای تزیین این غذا به کار می ره، باید گرم باشه. وگرنه داغی برنج کافی نیست و اگه مواد سرد باشند، غذاتون رو از مزه می اندازند.

نکته ۲: از همه موادی که برای تزئین استفاده می کنید، مقداری هم باید درونش بریزید. پس مواد باید دو قسمت باشد. به این صورت :

نزدیک کشیدن غذا که شد، دست به کار می شیم: مرغ پخته رو می ذاریم یه کم سرد بشه، بعدش ریش ریش می کنیم. زرشک رو تفت می دیم و یه کم شکر بهش اضافه می کنیم، زعفرون می ریزیم و مرغ ریش ریش رو بهش اضافه می کنیم و می ذاریم با هم تفت بخورند. یادمون باشه یه وقت زرشکها نسوزند. باز هم مقداری زعفرون آب کرده بهش اضافه می کنیم که مرغ ها یه کم خوش آب و رنگ بشن. یه کم آب مرغ هم بهش اضافه می کنیم که مزه دار بشه. ( زیاد نریزید که به سوپ تبدیل بشه)  اینجا باید حواسمون باشه که بقیه موادمون گرم باشند. حالا دست به کار می شیم.

نکته ۳: به نظر من بهتره این غذا رو توی دیس گرد بکشیم. اینجوری تزئینش بهتره. البته عکس هایی که از این غذا در اینترنت موجوده، در ظرفهای بیضی هم دیده می شه که خیلی هم قشنگند. هر جور خودتون راحتید.

یه کاسه بزرگ میاریم و برنج رو دو قسمت می کنیم. یه قسمت رو توی کاسه می ریزیم و مرغ ها و زرشک ها رو بهش اضافه می کنیم. برنج زعفرونی هم می ریزیم و خلال بادام و خلال پسته و خلال نارنج رو هم اضافه می کنیم. سپس اینو توی دیس می کشیم.

حالا یه لایه برنج سفید روش می کشیم که معلوم نشه اون زیر چه خبره !

الآن از همه موادمون استفاده می کنیم و خیلی سریع و با سلیقه برنج رو تزئین می کنیم (خلال نارنج، زرشک، مرغ ریش شده، برنج زعفرانی، خلال پسته و خلال بادام). همونطور که می بینید من برای نشون دادن مراحلش، از بشقاب برنج خوری استفاده کردم. ولی عکس نهایی مربوط به یه دیس بزرگ مرصع پلوئه.

البته عکس بالا مربوط به زمانیه که من شانزده نفر مهمان داشتم و بسیار هم عجله داشتم ( البته برای این تعداد، دو دیس مرصع پلو تهیه کردم). شما اگه وقت بیشتری داشتید، مطمئناً مرصع پلوی بهتری تهیه می کنید.ولی حواستان هم به گرم ماندن غذا باشد.

نکته ۴: به نظر من بهتره آب مرغ رو هم سر میز بیاورید. چون همراه این غذا، می چسبه.

نکته ۵: فکر نکنید مواد درونی، همیشه پنهان می مانند! اولین نفر که غذا بکشد، معلوم می شود آن زیر چه خبر است. پس بهتره در ریختن مواد درونی، خساست به خرج ندهیم!

نکته ۶: به نظر من بهتره از کشمش استفاده نکنید چون هم خیلی شلوغ می شه و هم مزه اش ربطی به اینها نداره. دیگه خود دانید.

نوش جان ؛ گوارای وجود !

۲۶ دیدگاه

 1. بنفشه ۱۰ تیر ۱۳۹۵
 2. فریبا ۱۴ اسفند ۱۳۹۴
 3. مريم ۵ بهمن ۱۳۹۴
 4. ناشناس ۱۱ تیر ۱۳۹۳
 5. فاطمه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳
 6. ارغوان ۱۴ فروردین ۱۳۹۲
 7. آرتین ۲ مرداد ۱۳۹۱
 8. سوگند ۱۲ شهریور ۱۳۹۰
 9. سمیرا ۲۶ اردیبهشت ۱۳۸۸
 10. پري ۳ اردیبهشت ۱۳۸۸
 11. دريا ۲ اردیبهشت ۱۳۸۸
  • سورملینا ۵ اردیبهشت ۱۳۸۸
 12. بلفی ۲ اردیبهشت ۱۳۸۸
 13. ترنم ۲ اردیبهشت ۱۳۸۸
  • سورملینا ۵ اردیبهشت ۱۳۸۸
 14. مجتبی ۱ اردیبهشت ۱۳۸۸
  • سورملینا ۱ اردیبهشت ۱۳۸۸
 15. سعیده ۱ اردیبهشت ۱۳۸۸
 16. دل نوشته من ...فائزه ۱ اردیبهشت ۱۳۸۸
 17. دینا ۱ اردیبهشت ۱۳۸۸
  • سورملینا ۱ اردیبهشت ۱۳۸۸
 18. رویا ۳۱ فروردین ۱۳۸۸
  • سورملینا ۱ اردیبهشت ۱۳۸۸
 19. مطبخ شیما ۳۱ فروردین ۱۳۸۸
 20. ناشناس ۳۱ فروردین ۱۳۸۸
 21. ادوارد ۳۱ فروردین ۱۳۸۸