چرا نوشابه ننوشیم !!!!!!!

بیماری های قلبی، عروقی شایع ترین عامل مرگ و میر در ایران و در خیلی دیگر از کشورهای جهان است.

coca pepsi چاقی، دیابت، فشارخون، استعمال دخانیات، چربی بالای خون و استرس از مهم ترین عوامل زمینه ساز بروز این بیماری ها و نهایتاً سکته قلبی هستند خیلی از این عوامل خطرساز با الگوی غذایی جامعه ارتباط مستقیم دارند.مصرف نوشابه های گازدار هم، در کنار غذاهای

چرب و شور و طبخ شده با روغن جامد، بخشی از این الگوی غذایی نادرست است.

کافئین که ماده اصلی نوشابه به حساب می آید ماده ای است که ایجاد وابستگی می کند. جالب این که کافئین موجود در نوشابه های گازدارنسبت به دیگر نوشیدنی های حاوی کافئین مانند قهوه و چای، با سرعت بیشتری جذب بدن می شود. اضطراب، اختلال خواب، افزایش فشار خون، به هم خوردن ریتم طبیعی قلب، بالا رفتن کلسترول خون، تشدید علایم پیش از قاعدگی، کم آبی، مشکلات بارداری و… بعضی از عوارض مصرف زیاد کافئین است.

● وقتی یک نوشابه می خورید چه اتفاقی می ا

● وقتی یک نوشابه می خورید چه اتفاقی می افتد؟
۱۰ دقیقه بعد:
۱۰ قاشق چای خوری شکر وارد بدنتان می شود، می دانید چرا با وجود خوردن این حجم شکر دچار استفراغ نمی شوید؟ چون اسید فسفریک، طعم آن را کمی می گیرد و شیرینی اش را خنثی می کند.
۲۰ دقیقه بعد:
قند خونتان بالا می رود و منجر به ترشح ناگهانی و یک جای انسولین می شود کبدتان شروع می کند به تبدیل قند به چربی تا قند خون بیشتر از این بالا نرود.
۴۰ دقیقه بعد:
حالا دیگه جذب کافئین کامل شده: مردمک های چشم گشاد می شود، فشار خونتان بالا می رود و در پاسخ به این حالت، کبدتان قند را به داخل جریان خون رها می کند.
گیرنده های آدنوزین مغز حالا بلوک می شوند تا از احساس خواب آلودگی جلوگیری کنند.
۴۵ دقیقه بعد:
ترشح دوپامین افزایش پیدا می کند و مراکز خاصی در مغز حالت سرخوشی ایجاد می کنند، تحریک می شوند. این همان مکانیسمی است که در مصرف هروئین منجر به ایجاد سرخوشی می شود.
بعد از ۶۰ دقیقه:
اسید فسفریک موجود در نوشابه، داخل روده کوچک، به کلسیم، منیزیم و روی می چسبد. متابولیسم بدن افزایش پیدا می کند. میزان بالای قند خون و شیرین کننده های مصنوعی، دفع هر چه بیشتر کلسیم را از طریق ادرار باعث می شوند.
▪ مدتی بعد:
کافئین در نقش یک داروی مدر (ادرارآور) وارد عمل می شود. حالا دیگر کلسیم و منیزیم و رویی که قرار بود جذب بدن شود، بیش از پیش از طریق ادرار دفع می شود و به همراه آن مقادیر زیادی آب، سدیم و دیگر الکترولیت ها نیز از دست می رود.
▪ مدتی بعدتر:
کم کم آن غوغایی که در بدن تان ایجاد شده بود فروکش می کند و نوبت به افت قند می رسد. در این مرحله یا خیلی حساس و تحریک پذیر می شوید یا خیلی کرخت و بی حال .حالا دیگر تمام آن آبی را که از طریق نوشابه وارد بدن خود کرده بودید دفع کرده اید؛ آبی که می شد به جای اسید و کافئین و شکر، حاوی مواد مفیدی برای بدنتان باشد. تا چند ساعت بعد اثر کافئین هم از بین می رود و شما هوس یک نوشابه دیگر می کنید.

● تاثیر نوشابه بر دندان ها و استخوان ها
مصرف مداوم نوشابه های گازدار، به علت دارا بودن مقدار بالای اسید فسفریک، باعث پوکی استخوان می شود، برای جذب کلسیم بدن نیاز به برقراری نوعی تعادل میان میزان کلسیم و فسفر دارد. نوشابه ها به علت داشتن فسفر زیاد، این بالانس را به هم می زنند و باعث کنده شدن کلسیم از بافت استخوانی می شوند. به علاوه وقتی نوشابه وارد بدن می شود بدن برای مقابله با اسیدیته بالای آن، اقدام به کندن کلسیم بیشتری از استخوان ها می کند. از این گذشته، نوشابه در جذب کلسیم از دستگاه گوارش هم اختلال ایجاد می کند. همه این مسایل باعث می شود تا تراکم استخوانی کم کم از دست برود. عادت های غذایی نامناسب (عدم مصرف شیر و لبنیات و مصرف بیش از اندازه نوشابه) در سنین کودکی و نوجوانی زمینه ساز بروز این بیماری خاموش در میان سالی است.

● نوشابه مسبب چاقی است
چاقی و افزایش وزن یکی از جدی ترین تهدیدهای نوشابه های گازدار است. نوشابه اگرچه فاقد ارزش غذایی است به خاطر شیرین کننده هایی که در ساخت آن به کار می رود، کالری (انرژی غذایی) بالایی دارد. قند موجود در یک بطری نوشابه گازدار برابر با دو بسته شکلات است.

● نوشابه و دیابت
با مصرف هر بطری نوشابه گازدار، مقدار زیادی قند وارد بدن می شود که این قند به سلول های لوزالمعده که محل ترشح انسولین است، فشار وارد می کند و به این ترتیب شخص را یک قدم به ابتلا به دیابت نزدیک می کند.

● مضرات نوشابه های رژیمی
در نوشابه های رژیمی به جای شکر از شیرین کننده های مصنوعی عمدتاً آسپارتام استفاده می کنند که خود این ماده، اشتهاآور است و می تواند باعث سردرد، سرگیجه و کاهش حافظه شود. مصرف بیش از اندازه آسپارتام خالی از عارضه نیست. تومور مغزی، نقص عضو جنین و بروز حمله های صرع بعضی از این عوارض هستند.

● نوشابه خورترین ملت جهان
ایران در سرانه مصرف نوشابه های گازدار مقام اول را در جهان پیدا کرده است. سرانه مصرف نوشابه در ایران ۴۲ لیتر است. میانگین مصرف نوشابه در دنیا برای هر فرد ۱۰ لیتر است.و سرانه مصرف لبنیات در ایران کمتر از یک سوم استاندارد جهانی است. طبق آمار ۹۰ درصد کودکان ۴۲ ماهه تا ۱۲ ساله کشورمان، روزانه حداقل یک بار پفک و نوشابه مصرف کرده اند.

منبع روزنامه جوان

 

۷ دیدگاه

  1. فروش ماهی تیلاپیا ۴ بهمن ۱۳۹۴
  2. حامد ۱۷ تیر ۱۳۹۰
  3. سیما ۴ اردیبهشت ۱۳۸۷
  4. احسان انصاری ۳ اردیبهشت ۱۳۸۷
  5. فاطمه ۳ اردیبهشت ۱۳۸۷
  6. mehrankarzari ۳ اردیبهشت ۱۳۸۷
  7. mehrankarzari ۳ اردیبهشت ۱۳۸۷