سفره خانه سنتی آبان

دوستان زیادی درخواست داشتند که در باره سفره خانه های سنتی بیشتر بنویسیم. ما هم اطاعت امر کردیم و با یکی از معروفتریناش شروع کردیم.

این سفره خانه برای خودش طرفدارای خاصی داره و کسای زیادی توش خاطره های خوبی داردند. چون من از هرکی پرسیدم می گفت : " من دوران نامزدیم اونجا خیلی می رفتم" یا می گفتند: " من با خانومم اونجا خیلی می ریم" و از این حرف ها. ولی واقعا" اینجا چه جور جاییه ؟؟؟

اول از همه در مورد اسم اینجا بگم که برای من جالب بود. اسم کامل اینجا اینه " سفره خانه ، موزه و نگارخانه سنتی و غذا کده سنتی آبان " مثل این دستگاه های چند کاره می مونه. البته این چیزی که روی زیر بشقابیاش نوشته.

سفره خانه سنتی آبان - زیر بشقابی

خوب حالا از دم در شروع می کنم. وقتی می رسید دم در یه آقای سیبیلو با یه لباس محلی می بینید که یه منقل گذاشته و داره اسفند دود می کنه. وقتی شما می رسید بهتون خوش آمد می گه و بالا این منقل کوچیک چند تا زنگوله رو به هم بستند و در هنگام ورود اونو به صدا در می آره. یعنی اینکه مهمون جدید اومده.بعدش وارد یه راه پله می شید که می ره پائین. اینجا دو طبقه است. یه حالت زیر زمین داره و یه راه پله دوباره شما رو به سمت طبقه بالا هدایت می کنه.من رفتم پائین چون بالا رزرو بود. البته من شنیدم ( ندیدم ) که اینجا حیاط هم داره و در بعضی وقتها اونجا هم سرویس میده.

اما از طبقه اول ( همون طبقه پائین براتون بگم ) وارد که می شی یه میزی هست که روش سالاد اردو است و یه کاغذ چاپ شده چسبیده روش "3500 تومان".

سفره خانه سنتی آبان - میز سالاد اردو

ویه کم جلوتر دور تا دور میز صندلی می بینی و چند تا تخت کناره ها. و در و دیوار پر از تابلو های قدیمی و یه پرده نقالی که فکر کنم عاشورا رو داشت نشون میداد. البته یک سری چیزای قدیمی دیگه هم هست. مثل اطو ، چرخ خیاطی قدیمی.

سفره خانه سنتی آبان

طبقه دوم ( طبقه بالا ) . گفتم من اونجا نرفتم ولی شندیم که اونجا یه سن داره برای اجرای موسیقی زنده و بهتر از طبقه پائینه. و به قول یکی از دوستان خیلی ها اینجا می رند بخاطر موسیقی زنده ش.  ولی من ندیدم. در هر حال برای موسیقی زنده باید قبلا" رزرو کرده باشید. من که امروز زنگ زدم گفت تا یک هفته بعد جای خالی ندارند !!!  برای هر نفر باید ۶۰۰۰  تومان وردی در نظر بگیرید و قیمت غذا هاشم از ۴۵۰۰ تومان شروع میشه تا ۱۵۰۰۰ تومان. و در نهایت ساعت اجرای موسیقی زندهش از ۷ تا ۱۱ شب.

خوب حالا در مورد غذاش :

اینجا غذا های سنتی مثل کشک بادمجون، میرزا قاسمی، کباب، جوجه و … داره ولی اینجا بخاطر یه چیز دیگه معروفه. سینی سنتی و سینی محلی.

سینی سنتی ، یه سینی مسی قدیمی که شامل یه سیخ کباب کوبیده زغفرانی ، دو تیکه جوجه کباب بختیاری ، کشک بادمجون (بهش حلیم بادمجون میگه )، میرزا قاسمی ، کباب دنده ( نه دنده کباب کرمانشاهی ها ) ، سیب زمینی سرخ کرده ، گوجه و خیار شور و لیمو. این سینی برای دو نفر کافیه و راحت سیر میشید. باید توجه داشته باشید که برنج نداره و باید جداگانه سفارش بدید که اونم میشه ۱۱۰۰ تومان برای هر پرس. ولی قیمت این سینی محلی که برای دو نفر کافیه ۱۵۰۰۰ تومان است.

سفره خانه سنتی آبان - سینی سنتی

سفره خانه سنتی آبان

سینی محلی ، یه چیزی مثل سینی سنتی که توش کباب و نداره و قیمتش ۱۰۰۰۰

می تونید دوغ محلی هم یه پارچ سفارش بدید که کیفیتش خوبه و میشه ۲۸۰۰ تومان.

ولی به نظر من چند تا ایراد میشه به اینجا گرفت و چند تا خوبی هم ازش گفت :

 • وقتی شما یه جای سنتی میرید توقع ندارید که آهنگ احسان خواجه امیری گوش کنید. ( البته طبقه پائین)
 • فکر کنید شما رفتید یه جای سنتی و همه چیز و خواستند قدیمی نشون بدند بعد یه گارسون می بینید که لباس بختیاری پوشیده و از جیبش یه موبایل i-mate در میاره و سفارش شمارو میگیره !!!! برای من که عجیب بود.
 • آخر کار هم که بهشون می گی صورت حساب و بیارند ، صورت حساب پرینت شدرو و میذارند توی یه صندوق کوچیک و بهت تحویل میدند که بعد از نگاه کردن به جمع کلش سرت سوت می کشه تازه می بینی که یه چند هزار تومانی هم بعنوان "سرویس" ازت گرفتند. یه کم بیشتر شاکی می شی که بابا سرویس دیگه چیه؟؟؟  مگه اینجا تعویض روغنیه!! یا چه کار خاصی کردی.
 • اینجا کیفیت غذاش خوبه ولی عالی نیست.
 • اون آقا یادتونه که دم در وایستاده بود و اسفند دود می کرد؟ خوب حالا نوبت انعام دادنه.
 • برای یه خارجی شاید جذابیت بیشتری داشته باشه یا یه کسی که دفعه اولش اینجا میره (یعنی حداقل یه بارش خوبه)
 • خیلی ها از اینجا تعریف می کنند.
 • یه کم قر و فر الکی داره. مثلا" اگه شما جوجه کباب سفارش بدید از در آشپزخانه تا سر میز شما یه سیخ جوجه کباب رو میذاره توی یه منقل که از ذعال پر شده و سر میز شما اونو میذاره توی بشقاب و منقل رو میبره. حتی اونو پیش شما نمیذاره.

آدرس:

کریمخان زند – انتهای خیابان آبان جنوبی -جنب رستوران نایب -  پلاک ۷

۴۰ دیدگاه

 1. داجس ۲۷ تیر ۱۳۹۵
 2. خانه ۳۰ آذر ۱۳۹۴
 3. مقيمي ۱۳ مرداد ۱۳۹۳
 4. Linda ۶ خرداد ۱۳۹۳
 5. رفعت ۱ آذر ۱۳۹۲
  • خانه ۳۰ آذر ۱۳۹۴
 6. sanaz ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲
 7. ناشناس ۱۱ فروردین ۱۳۹۲
  • خانه ۳۰ آذر ۱۳۹۴
 8. شبنم ۲۶ دی ۱۳۹۱
 9. مجتبی ۶ شهریور ۱۳۹۱
 10. احسان ۲۸ مرداد ۱۳۹۱
 11. خجسته ۲ اردیبهشت ۱۳۹۱
 12. رضا ۲۲ مرداد ۱۳۹۰
 13. آتوسا ۱۱ تیر ۱۳۹۰
 14. daneshgar ۲۸ خرداد ۱۳۹۰
 15. زهرا بهروزي ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۰
 16. sara ۲۹ فروردین ۱۳۹۰
 17. سعيد ۲۰ دی ۱۳۸۹
 18. مریم ۸ خرداد ۱۳۸۹
 19. امينه ۸ دی ۱۳۸۸
 20. عمو هوشنگ ۴ دی ۱۳۸۸
 21. سعیده ۲۱ آذر ۱۳۸۸
 22. مهرداد ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۸
  • علیرضا ۱۴ اردیبهشت ۱۳۸۸
 23. بابک ۱۲ اردیبهشت ۱۳۸۸
 24. علی زرین ۳۰ فروردین ۱۳۸۸
 25. مصطفی ۱۰ فروردین ۱۳۸۸
 26. فرهاد ۲۹ اسفند ۱۳۸۷
 27. فرهاد ۲۹ اسفند ۱۳۸۷
 28. سعیده ۲۵ آذر ۱۳۸۷
 29. غریبه ۲۸ آبان ۱۳۸۷
 30. علي ۱۸ شهریور ۱۳۸۷
 31. نسیم ۱۶ تیر ۱۳۸۷
 32. عليرضا ج. ۲۳ خرداد ۱۳۸۷
 33. اکبر ۲۱ خرداد ۱۳۸۷
 34. ساورینا ۲۱ خرداد ۱۳۸۷
 35. مهران ۲۱ خرداد ۱۳۸۷
 36. سورملینا ۲۱ خرداد ۱۳۸۷
 37. سورملینا ۲۱ خرداد ۱۳۸۷