سفره خانه سنتی آبان

دوستان زیادی درخواست داشتند که در باره سفره خانه های سنتی بیشتر بنویسیم. ما هم اطاعت امر کردیم و با یکی از معروفتریناش شروع کردیم.

این سفره خانه برای خودش طرفدارای خاصی داره و کسای زیادی توش خاطره های خوبی داردند. چون من از هرکی پرسیدم می گفت : " من دوران نامزدیم اونجا خیلی می رفتم" یا می گفتند: " من با خانومم اونجا خیلی می ریم" و از این حرف ها. ولی واقعا" اینجا چه جور جاییه ؟؟؟

اول از همه در مورد اسم اینجا بگم که برای من جالب بود. اسم کامل اینجا اینه " سفره خانه ، موزه و نگارخانه سنتی و غذا کده سنتی آبان " مثل این دستگاه های چند کاره می مونه. البته این چیزی که روی زیر بشقابیاش نوشته.

سفره خانه سنتی آبان - زیر بشقابی

خوب حالا از دم در شروع می کنم. وقتی می رسید دم در یه آقای سیبیلو با یه لباس محلی می بینید که یه منقل گذاشته و داره اسفند دود می کنه. وقتی شما می رسید بهتون خوش آمد می گه و بالا این منقل کوچیک چند تا زنگوله رو به هم بستند و در هنگام ورود اونو به صدا در می آره. یعنی اینکه مهمون جدید اومده.بعدش وارد یه راه پله می شید که می ره پائین. اینجا دو طبقه است. یه حالت زیر زمین داره و یه راه پله دوباره شما رو به سمت طبقه بالا هدایت می کنه.من رفتم پائین چون بالا رزرو بود. البته من شنیدم ( ندیدم ) که اینجا حیاط هم داره و در بعضی وقتها اونجا هم سرویس میده.

اما از طبقه اول ( همون طبقه پائین براتون بگم ) وارد که می شی یه میزی هست که روش سالاد اردو است و یه کاغذ چاپ شده چسبیده روش "3500 تومان".

سفره خانه سنتی آبان - میز سالاد اردو

ویه کم جلوتر دور تا دور میز صندلی می بینی و چند تا تخت کناره ها. و در و دیوار پر از تابلو های قدیمی و یه پرده نقالی که فکر کنم عاشورا رو داشت نشون میداد. البته یک سری چیزای قدیمی دیگه هم هست. مثل اطو ، چرخ خیاطی قدیمی.

سفره خانه سنتی آبان

طبقه دوم ( طبقه بالا ) . گفتم من اونجا نرفتم ولی شندیم که اونجا یه سن داره برای اجرای موسیقی زنده و بهتر از طبقه پائینه. و به قول یکی از دوستان خیلی ها اینجا می رند بخاطر موسیقی زنده ش.  ولی من ندیدم. در هر حال برای موسیقی زنده باید قبلا" رزرو کرده باشید. من که امروز زنگ زدم گفت تا یک هفته بعد جای خالی ندارند !!!  برای هر نفر باید ۶۰۰۰  تومان وردی در نظر بگیرید و قیمت غذا هاشم از ۴۵۰۰ تومان شروع میشه تا ۱۵۰۰۰ تومان. و در نهایت ساعت اجرای موسیقی زندهش از ۷ تا ۱۱ شب.

خوب حالا در مورد غذاش :

اینجا غذا های سنتی مثل کشک بادمجون، میرزا قاسمی، کباب، جوجه و … داره ولی اینجا بخاطر یه چیز دیگه معروفه. سینی سنتی و سینی محلی.

سینی سنتی ، یه سینی مسی قدیمی که شامل یه سیخ کباب کوبیده زغفرانی ، دو تیکه جوجه کباب بختیاری ، کشک بادمجون (بهش حلیم بادمجون میگه )، میرزا قاسمی ، کباب دنده ( نه دنده کباب کرمانشاهی ها ) ، سیب زمینی سرخ کرده ، گوجه و خیار شور و لیمو. این سینی برای دو نفر کافیه و راحت سیر میشید. باید توجه داشته باشید که برنج نداره و باید جداگانه سفارش بدید که اونم میشه ۱۱۰۰ تومان برای هر پرس. ولی قیمت این سینی محلی که برای دو نفر کافیه ۱۵۰۰۰ تومان است.

سفره خانه سنتی آبان - سینی سنتی

سفره خانه سنتی آبان

سینی محلی ، یه چیزی مثل سینی سنتی که توش کباب و نداره و قیمتش ۱۰۰۰۰

می تونید دوغ محلی هم یه پارچ سفارش بدید که کیفیتش خوبه و میشه ۲۸۰۰ تومان.

ولی به نظر من چند تا ایراد میشه به اینجا گرفت و چند تا خوبی هم ازش گفت :

 • وقتی شما یه جای سنتی میرید توقع ندارید که آهنگ احسان خواجه امیری گوش کنید. ( البته طبقه پائین)
 • فکر کنید شما رفتید یه جای سنتی و همه چیز و خواستند قدیمی نشون بدند بعد یه گارسون می بینید که لباس بختیاری پوشیده و از جیبش یه موبایل i-mate در میاره و سفارش شمارو میگیره !!!! برای من که عجیب بود.
 • آخر کار هم که بهشون می گی صورت حساب و بیارند ، صورت حساب پرینت شدرو و میذارند توی یه صندوق کوچیک و بهت تحویل میدند که بعد از نگاه کردن به جمع کلش سرت سوت می کشه تازه می بینی که یه چند هزار تومانی هم بعنوان "سرویس" ازت گرفتند. یه کم بیشتر شاکی می شی که بابا سرویس دیگه چیه؟؟؟  مگه اینجا تعویض روغنیه!! یا چه کار خاصی کردی.
 • اینجا کیفیت غذاش خوبه ولی عالی نیست.
 • اون آقا یادتونه که دم در وایستاده بود و اسفند دود می کرد؟ خوب حالا نوبت انعام دادنه.
 • برای یه خارجی شاید جذابیت بیشتری داشته باشه یا یه کسی که دفعه اولش اینجا میره (یعنی حداقل یه بارش خوبه)
 • خیلی ها از اینجا تعریف می کنند.
 • یه کم قر و فر الکی داره. مثلا" اگه شما جوجه کباب سفارش بدید از در آشپزخانه تا سر میز شما یه سیخ جوجه کباب رو میذاره توی یه منقل که از ذعال پر شده و سر میز شما اونو میذاره توی بشقاب و منقل رو میبره. حتی اونو پیش شما نمیذاره.

آدرس:

کریمخان زند – انتهای خیابان آبان جنوبی -جنب رستوران نایب -  پلاک ۷

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. ما امروز ظهر میخواستیم بریم رستوران آبان،ولی وقتی رفتیم دیدیم ساختمونش رو کوبیدن و گویا قراره وقتی ساختمونو دوباره ساختن رستوران جدید آبان رو بازگشایی کنن

 2. ولا یه بار با همسرم رفتیم نایب اونقدر از رفتار برسنلش بدم امد که هیچوقت بامو اونجا نمیذارم به جاش رفتیم هرمز تو خردمند کلی خوش گذشت هم موسیقی زنده داره هم غذاهای خوشمزه

 3. سلام دوستان منم ۱بار با دوست دخترم رفتیم ابان ۱اقا کچل بود که زول میزد به همه زنها ودخترها منم قهوه ایش کردم پرسنلشون اصلا ادب ندارن نمیفهمن طرف با خونوادش اومده پرو پرو تو چشمای زن و بچه مردم زل میزنن .بنظرم فقط موسیقی زندهاش جذابه مابقی نه

 4. به نظر من اصل سفره خانه سنتی آبان به موسیقی رنده اش است که شما اون رو از دست دادی و ندیدی پس نه که نصف ۸۰ درصد مطلب رو از دست دادی.
  ببینید من خیلی رفتم آبان اونجا حتی شاهد اجرای برنامه زنده رادیویی هم بودم با خونواده رفتیم و خیلی هم خاطره داری
  شما از ابتدای شب می رید بدو ورود با یه شربت خیلی لذیذ و خوش طعم پذیرایی می شوید بعد اگر دوست داشتید تشریف می رید اردو و یدوست نداشید نمی روید غذا رو همه سفارش می دهید
  شما تا پایان شب از موسیقی زنده لذت می برید و کلا فقط نمی رید اونجا که یه شام بخورید می رید که یک شب خوش داشته باشید. بعد از شام از شما با چای میوه باقلوا و … پذیرایی می کنن. ما که خیلی خاطره داریم ازش
  در مورد غذا البته منوی غذاش کمی محدوده ولی کیفیتش خوبه
  در مود قیمتش اون ورودیه یا سرویس که می گیره برای این نیست که غذا رو سر میز شما میاره برای اینه که برای پذیرایی ها و موسیقی و … قیمت غذا هاش رو اگر با ساندویچی مقایسه کنی اونم فلافل خیلی گرونه اما اگر با خیلی رستوران ها ی خوب که تازه بعضی هاشون هم یکی وای می سه بالا سرتون تا غذاتون تموم شد بشینه جاتون قیمتش مناسبه در نظر بگیرید که در آبان شما نمی رید شام بخورید و بیایید بلکه تمام شب از شما پذیرایی می شه و از موسیقی زنده هم لذت می برید. البته آخرین باری که ما رفتیم حدود اوایل تابستون ۹۱ دیگه یه ورودی ۴۰ تومن برای موسیقی و غذا هر چی سفارش بدید و پذیرایی و … که به نظرم یک مقداری گرون شده بود ولی خب همه مملکت گرون شده جریان مرغ که یادتون نرفته
  من کلا خیلی از اینجا خاطره دارم یه جای دنج، گرم، خانوادگی، با موسیقی شاد
  اگر فقط می خواهید غذا بخورید و برید تشریف ببرید یه رستوران دیگه ولی اگرهدفتون فقط غذا نیست و ساعاتی خوش هم هست خانواده ما که چندین مهمانیهم آنجا داشتیم همیشه این رضایت رو از اونجا داشتیم
  باز هم سلایق متفوته

 5. از نظرات همه استفاده های زیادی کردم مثل یک صندوق انتقادات پیشنهادات مفید بود دارم یه طرح میزنم برای سفره خانه سنتی، شرط اول موفقیت رضایت مشتریه سلیقه ها خیلی متفاوت بود و تامین رضایت مشتری کار سختیه. اگه کسی میتونه راهنمایی بیشتری کنه خیلی خوشحال میشم بشنوم. ممنون

 6. من با دیدن این همه تعریف شما از سفره خانه آبان با کلی مهمان یک شب برای افطار به این مکان رفتم. محیط که چیز خاصی جز تنگی و کوچکی نداشت ولی چیزی که بیشتر ازهمه چیز جلب نظر میکرد برخورد دور از شان توام با بی ادبی مسوولین این رستوران در کنار سرویس بسیار بد بود که این نکته رو برای من و همراهانم تا حدود زیادی مشخص کرد که تمام این تعاریف کذب بوده و از طرف مسوولین این سفره خانه بوده است.

 7. مزخرفترین سفره خونه ای که دیده بودم…از نظر نظافت و کلاس باید بگم سفره خونه های راه آهن و شوش خیلی از اینجا بهترن!
  تنها چیزی که خیلی لوکس بود قیمت غذاهاش بود اما از نظر کیفیت در حد صفر
  اول از همه یه پارچ شربت آوردن که لبه اش شکسته بود…اعتراض کردیم یکی دیگه آوردن که از یه جای دیگه اش شکسته بود!!!!غذا هم شاه میگو سفارش دادیم و قزل آلای تنوری…چشمتون روز بد نبینه…۳تا شاه میگوی خام و بدمزه ۱۸۵۰۰تومن و یه قزل آلای کوچیک و مونده که از بوی گندش میزهای بغلی هم حالشون داشت بهم می خورد هم ۱۱۰۰۰تومن…گارسونها هم عین ندید بدیدها چشم از روی خانومها بر نمیداشتن…
  متاسفم برای مدیریت این رستوران که با اینهمه پولی که از مردم می چاپه نمی تونه حداقل یه آشپز درست و حسابی استخدام کنه….

 8. سلام ما فروشنده دیزی سنگی در سایزهای مختلف هستیم و میز و نیمکت چوبی و آبنما در صورت نیاز به ما ایمیل بزنید.
  متشکرم

 9. رستوران ترمه ( شیخ بهایی ) ، رستوران خیام ( بازار ) ، رستوران صبا ( خیابان شریعتی ) ، رستوران دف (‌ مطهری ) ، رستوران سیمرغ (‌عباس آباد ) و …. دیگه رو امتحان کنید دیگه سمته آبان نمیرید هم قیمتهاش گرونه هم کیفیت غذاهاش خوب نیست من ۳ بار رفتم و هر سه بار هم به اجبار بود چون از طرف شرکت دعوت بودیم و اصلاً از فضا و برخورد پرسنل آبان راضی نبودم .

 10. یه رستوران سنتی خوب معرفی می کنم بخصوص برای طرفداران دیزی : رستوران فیروزه انتهای اتوبان بابایی، شهرک امام خمینی. یک ک راهش دورهست ولی حسابی مسیرش خلوته و زود می رسین. کیفیت دیزیاش حرف نداره، انواع کباب و حلیم بادمجون هم پیدا می شه. میزاردور هم داره و از همه مهمتر اینکه قیمتاش فوق العاده مناسبه. دیزی سنگی با نون سنگگ فقط ۲۵۰۰ تومان بعلاوه کیفیتی که هیچوقت فراموش نمی کنین. خیلی هم تمیزه.

 11. به نظر من دکورش اصلا جالب نیست…در ضمن هیچکس فرنچ فرایز یا همون سیب زمینی سرخ کرده رو که یه غذای مدرن وفرنگیه کنار کباب اصیل ایرانی نمیذاره موافقین؟

 12. به اطلاع کلیه خوانندگان عزیز میرسانم قیمتها الان که آذر ماه ۸۸ هست گرونتر شده تازه ورودیه هم داره نفری ۱۰ هزار تومن ورودیه میگیره و سینی هاش هم گرون تر شده مثلا سینی محلی شده ۱۸۰۰۰ تومن و یه جایی گفته شده که قیمت غذاهاش تا ۱۵۰۰۰ تومن است ولی الان چلوکباب سنتی اش ۲۰۰۰۰ تومان شده. خوش باشین.

 13. آره قرو فر داره ولی لذت بیرون رفتن و غذا را تو رستوران خوردن به همینه وگرنه برو یه ساندویچ بخر تو پارک بخور و این هم که منقل را میبرن دلیلش اینه که دودش اذیت نکنه و یه موقعه حوس دیگه نکنی چون منقل بقلته. هیچ جای نمیتونه باسه همه عالی باشه سلیقه ها مختلف ولی اینج یه جای دوستانه است باسه اونهای که فرهنگ خودشون را ترجیح میدن به تقلید ان هم به صورت بدش از فرهنگ غذایی دیگران.
  راجب آن دستگاهی هم که مهمانداران برای سفارش گرفتن استفاده میکنن نه موبایل نه ماشین حساب پاکت پی سی اسمش هست و چه اشکالی داره که از تکنولوژی روز برای بهتر کردن کار استفاده کرد حالا چون مکان سنتی هست پس بگید تو دستشوی هم آفتابه باشه که هردفعه برید از حوض پرش کنید شیر آب آن هم برقیش که بهداشتی تره چه ربطی داره به سنتی.

 14. سلام
  آبان حرف نداره. اتفاقاٌ من پارسال بعد از ۶-۷ سال برگشتم ایران و صاف رفتم آبان. من بعد از اینکه از ایران رفتم گیاه خوار شدم و پیش خودم فکر می کردم که بعید آبان غذایی برای من داشته باشه و فقط برای تجدید خاطره رفتم – یه کم هم امید داشتم به کشک بادمجون های خوشمزهء آبان 🙂 جالب اینجاست که دیدم غذای مخصوص گیاه خواران هم دارند. به نظر من رستوران آبان جزء بهترین هاست. کارکنانش همه موءدب و مهربون هستند و فضای گرم و صمیمی داره، غذاهاش هم که حرف نداره. راجع به سرویس هم که اکثر جاهای دنیا نه تنها رسمه بلکه حتی اجباریه و اصلاً تو جیب صاحب رستوران نمیره. امیدوارم که به زودی بتونم دوباره برگردم ایران و برم اونجا.

 15. سلام به همه دوستان گل
  من نظر همتون رو خوندم.می خوام نظر خودمو بگم.
  من خیلی از رستوران ها رو تست کردم.رستوران سنتی عالی قاپو، هزار دستان، دالون دراز، دف و….. و رستورانهای نایب
  اما خیلی از نظراتتون رو قبول ندارم راجب این رستوران
  می گم چرا.
  اولا همه باید بدونید که بحث سرویس این نیست که تو جیب صاحب رستوران بره یا گارسوناش
  این یه قانونه که از طرف دولت و به نفع آموزش پرورش و شهرداری به صورت حساب به عنوان سرویس حساب می شه و تو جیب اونا میره
  دوما من تقریبا تمام غذاهای اینجارو امتحان کردم.واقعا کیفیتش خیلی بهتر از جاهای دیگست.حتی راجب سرد بودن غذا برای من هم این موضوع پیش اومد ولی بعد از گفتن با خوشرویی بردند و عوض کردند و واقعا جبران کردند.
  بعد یه موضوعی رو می خوام بگم.چرا ما ایرانی ها این طوری هستیم.دست دوست دختر یا دوستامونو می گیریم می ریم یه فست فود یه غذای آشغال می زاره جلومون می خوریم کلی به به و چه چه می کنیم و پز میدیم آخرشم کلی پول باید بدیم و دلمون خوشه غذای آشغال فست فودی یا پیتزا خوردیم و میگیم رژیم داریم شب پلو نباید خورد چاق می شیم انوقت کلی سس و پیتزا و فست فود میزنیم تو رگ.واقعا خندداره
  کلا می گم که واقعا موزیکش عالیه با پذیرایش و غذا هاش.حتما امتحان کنید
  واقعا می ارزه به تمام نایب ها و رستورانهای دیگه

 16. سلام،

  من اولین بار ۱۵ سال پیش رفتم رستوران آبان و اونجا شد پاتوقم. من هم خاطره های خوب اونجا زیاد دارم و هم کلاً از غذاهاش و قیمتش راضی بودم. راجع به سرویس به نظر من چون تو ایران، حداقل تا اون موقع که من اونجا بودم، رستوران سلف سرویس زیاد نبود مردم شاید به نظرشون زور بیاد سرویس دادن. من کانادا هستم و اینجا حداقل ۱۵% سرویس (انعام؟؟؟) باید داد. اینجا حتی اگر بری کافی شاپ و فقط قهوه بگبری که با خودت ببری هم ازت انتظار سرویس دادن هست.

  سال نو مبارک

 17. من دیشب هم برای بار دوم رفتم اونجا باز هم از محیطش لذت بردم ولی غذاهاش کیفیتش عالی نبود ولی خوب بود. راستی گارسوناشون هم فرق غذای ترش و شیرین را تشخیص نمیدن من میخواستم فسنجون سفارش بدم گفتم اگه شیرین برای من بیارین گفت بله شیرین وای فسنجون را آورد اینقدر ترش بود که مجبور شدم یک شیشه شکر توش خالی کنم اما باز هم شیرین نشد و همونطوری دست نخورده موند و دیگه عبرت شد که همون یه سینی محلی برای دو نفر کافیه خلاصه ۴۰ تومنی پیاده شدیم با یک عالمه غذای مونده که دیگه جا نداشتیم بخوریم

 18. من یه بار با دوست دخترم بهار(یادش بخیر)(الان متأهلمااا)نهار رفتیم آبان فکر کنم سال ۸۴ بود واقعا هم کبابش افتضاح بود و هم نوع نگاه گارسن هاش به ما(البته به بهاار)منم که غیرتی خفن،یه کم چپ چپ نگاهشون کردم و با خودم قرار گذاشتم هیچ وقت با خانم اصلیم نرم اونجا

 19. سلام و ممنون بابت مطالب عالیتون
  من ۱ بار ۱ سال پیش رفتم اونجا
  جوجه با برنج سفارش دادم که جوجه افتضاح سرد بود
  تذکر هم دادیم که فایده نداشت
  من که خوشم نیومد

  علیرضا :
  راست میگی . من یادم رفت بگم که کشک بادمجونشم سرد بود.

 20. راستش نمی دونم اونی که تو بشقاب بوده «کشک بادنجون» بوده یا «حلیم بادنجون» ولی قطعاً این دوتا با هم فرق دارند. خدا بخواد هفته دیگه آموزش هر دوتا رو داریم .

 21. دستتون درد نکنه. بازم زحمت کشیدید. اینکه اونها چقدر گرون حساب کرده اند که حرفی درش نیست. اینکه رستورانها پول «سرویس» می گیرند، واقعاً مسخره است. چون باید یکی باشه که غذا رو بیاره و ببره. این دیگه پول گرفتن نمی خواد. چون پول اینها رو هم سر غذاها می کشند ! ولی اینکه گارسون موبایل داشته، دیگه نمی شه کاریش کرد. مثلاً می شه کبوتر نامه بر بذاره توی جیبش؟!
  ولی من اگه به جای اونها بودم، دوغ رو روی همون سینی ها حساب می کردم نه جدا.
  و اگر به جای شما بودم، دیگه برنج سفارش نمی دادم. (البته سلیقه منه. نه شما !)
  باز هم متشکر به خاطر زحمتتون.