خورش خلال بادام

مواد لازم برای ۶نفر:

گوشت گوساله (ترجیحاً مغز ران ) : نیم کیلو

خلال بادام تازه : ۲۰۰گرم

لیموعمانی : ۶عدد

پیاز : ۳ عدد درشت

زرشک سیاه ریز: یکی دو قاشق غذاخوری (نکته : یه وقت زرشک سیاه درشت نریزید که تلخ می شه. زرشک سیاه درشت مخصوص «آب زرشکه» نه خورش )

رب گوجه فرنگی : دو قاشق غذاخوری

دارچین : یک قاشق مرباخوری

زعفران آب کرده : مقداری

خورش خلال

طرز تهیه :

گوشت را باید ریز خرد کنیم. تقریباً یک سانتیمتر در یک سانتیمتر (احتیاج به خط کش نیست. چشمی هم می شود اندازه گرفت !) تمام سختی پخت این خورش، ریز کردن گوشت آن است. خلال را باید از شب قبل در آب خیس کرد. در ابتدا باید پیازها را ریز خرد کنیم. می توان از گوشکوب برقی یا خردکن های دستی ( که حدود ۴ هزار تومان است و خیلی هم در منزل کاربرد دارد) استفاده نمود. پیازداغ این غذا باید زیاد باشد و چه بهتر که ریز باشد و زیر دندان نرود. و پیاز نیز نباید زیاد سرخ شود.

بعد از پیاز، زردچوبه و گوشت را اضافه می کنیم و تفت می دهیم. خلال را هم می ریزیم. من لیمو را هم اینجا اضافه می کنم. اما برخی معتقدند که لیمو اجازه نمی دهد خلال خوب پخته شود (عجب !) و آن را جدا می پزند و یکی دو ساعت آخر آن را اضافه می کنند. شما هر طور که دوست داشتید عمل کنید. اینها را می گذاریم تا حسابی بپزد. بهتر است شعله خیلی زیاد نباشد تا حسابی روغن بیندازد. بعد از یکی دو ساعت رب را در مقداری روغن سرخ می کنیم، رنگش که کمی تیره شد، آن را درون خورش می ریزیم و می گذاریم جابیفتد. دارچین را هم اضافه می کنیم. نیم ساعت به پایان، زعفران آب کرده را می ریزیم و چند دقیقه مانده به خاموش کردن خورش، زرشک پاک کرده را در روغن گرم شده می ریزیم ( حدود سی ثانیه ) و به خورش اضافه می کنیم. اگر زرشک سیاه ریز در دسترس نبود، از زرشک قرمز استفاده می کنیم ولی دیگر سرخش نمی کنیم بلکه به عنوان تزئین روی بشقابهای خورش می ریزیم.

خورش خلال

نکته ۱: این غذا، غذای ملی ـ قومی  (!) شهر کرمانشاه است. معمولاً آن را در عزا و عروسی میل می نمایند.

نکته ۲: اما اگر کسی به شخصی بگوید : « انشاءالله خلالت را بخورم» ، یعنی انشاءالله بمیری و من خورش خلال شب هفتت را بخورم !

نکته ۳ : معمولاً کرمانشاهی ها در این خورش از روغن کرمانشاهی استفاده می کنند و آن را از اوجب واجبات می دانند. اما چون میزان کالری آن وحشتناک است، من خودم روغن مایع می ریزم. (با عرض پوزش از مردم شریف کرمانشاه!)

۳۰ دیدگاه

 1. فاطمه ۱۲ خرداد ۱۳۹۶
 2. معصومه ۲۹ تیر ۱۳۹۵
 3. فاطمه الاء ۲۲ تیر ۱۳۹۵
 4. روشنک ۲۰ خرداد ۱۳۹۵
 5. ناشناس ۱۶ تیر ۱۳۹۴
  • معصومه ۲۹ تیر ۱۳۹۵
 6. mobina ۱۵ بهمن ۱۳۹۲
  • ناشناس ۷ فروردین ۱۳۹۵
 7. زیبا ۲۳ شهریور ۱۳۹۲
 8. فریبا ۲۳ دی ۱۳۹۱
  • ناشناس ۶ تیر ۱۳۹۴
  • معصومه ۲۹ تیر ۱۳۹۵
  • معصومه ۲۹ تیر ۱۳۹۵
 9. سیمین ۱۶ شهریور ۱۳۹۱
 10. نیلو ۲۴ مرداد ۱۳۹۱
 11. سپینود ۲۵ خرداد ۱۳۹۱
 12. پاپیروس ۲ اردیبهشت ۱۳۹۱
 13. لیدا ۲۰ آبان ۱۳۹۰
 14. یک دوست اهل همدان ۲۶ مرداد ۱۳۹۰
 15. مهدی ۳ شهریور ۱۳۸۸
  • ناشناس ۸ دی ۱۳۹۴
 16. رضا ۱۷ مرداد ۱۳۸۸
 17. mahsa ۲۲ آبان ۱۳۸۷
 18. فرزین ۹ مهر ۱۳۸۷
  • ناشناس ۶ تیر ۱۳۹۴
 19. مرضیه ۲۲ مرداد ۱۳۸۷
 20. سميرا ۲۷ خرداد ۱۳۸۷
 21. ShaGhayeGh ۱۰ اردیبهشت ۱۳۸۷
 22. مهران ۹ اردیبهشت ۱۳۸۷
 23. رامین ۹ اردیبهشت ۱۳۸۷