کباب حسینی (کباب چوبی)

کباب �سینی - کباب چوبی

مواد لازم:
گوشت مغز ران گوسفندی با چربی یا فیله گوساله یا راسته گوسفندی: ۱کیلو
پیاز متوسط: ۱ عدد
گوجه فرنگی: ۴ عدد
غوره: ۲۵۰ گرم
دنبه: ۱۰۰ گرم
فلفل دلمه ایی: در صورت تمایل

طرز تهیه:
گوشتها را به صورت کبابی برش می دهیم و حداقل سه ساعت قبل در پیاز رنده شده و زعفران و آبلیمو و فلفل گوشت ها را استراحت می دهیم فقط دقت داشته باشید که نمک گوشت را سفت می کند پس همیشه نمک را در آخرین مراحل طبخ به گوشت اضافه کنید.
در قدیم از ترکه درخت انار سیخ چوبی تهیه می کردند اما امروز به راحتی می توانید سیخ چوبی را از مغازه ها تهییه بفرمایید؛ سیخ های چوبی را چند ساعت قبل در آب خیس کنید تا نرم شده و گوشت را پاره نکنند.
گوشتها و دنبه ها یک در میان به سیخ بکشید؛ در صورت تمایل مابین هر تیکه می توانید از یک برش فلفل دلمه ای استفاده کنید؛ البته به صورت سنتی از فلفل دلمه ایی استفاده نمی شود.
گوجه ها را ورقه ورقه کرده کف قابلمه بچینید؛ یک لایه غوره روی گوجه ها ریخته و سیخ های کباب را روی آنها بچینید دقت کنید که سیخ های کباب را روی هم قرار ندهید و همه را کنار هم در قابلمه بچینید.
دوباره روی کباب ها یک لایه گوجه یک لایه غوره و اگر باز هم سیخ کبابی مانده بود دوباره سیخ کباب بگذارید اما بهتر است که از قابلمه بزرگ استفاده کنید که تمام سیخ های کباب در یک ردیف قرار بگیرند.
درب قابلمه را گذشته آن را روی حرارت ملایم قرار بدهید تا گوجه فرنگی ها آب بندازه و غذا با آب گوجه بخار پز شود زمانی که آب گوجه ها خشک شد کمی رب گوجه فرنگی را در یک استکان آب گرم حل کنید و کمی زعفران و آبلیمو نیز به آن افزود روی غذا بریزید..
چند دقیقه دیگر غذای خوشمزه شما حاضر هست
نوش جان

نویسنده : مهران کارزاری

۵ دیدگاه

  1. ایلین ۶ دی ۱۳۹۲
  2. آذی ۱ اردیبهشت ۱۳۸۹
  3. مستانه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۷
  4. ناشناس ۱۱ اردیبهشت ۱۳۸۷
  5. mehrankarzari ۸ اردیبهشت ۱۳۸۷