سمبوسه

مواد لازم :

سیب زمینی پخته شده : ۲ عدد

جعفری خرد شده : به میزان لازم

نمک و فلفل : به میزان دلخواه

نان لواش : یک بسته کوچک(اگر از نوع بسته ای باشد بهتر است چون خشک نیست ولی اگر نان را از نانوایی تهیه می کنید و نرم است، موردی ندارد.)

طرز تهیه :

همیشه فکر می کردم چی ممکنه توی سمبوسه باشه. یکبار از میدون انقلاب یکی خریدم و دیدم! با دوسه تا از بچه های شرکت، اونو کالبد شکافی کردیم تا ببینیم اونو چه جوری پیچیده اند. بالاخره هم فهمیدیم! اینم طرز تهیه اش:

سیب زمینی ها را می پزیم سپس آنها را له می کنیم. حالا اگر خواستید رنده کنید یا با گوشتکوب آن را بکوبید. خلاصه به هر روشی که مایلید آنها را له و لورده کنید! سپس جعفری خرد شده و نمک و فلفل را اضافه کنید. شاید باور نکنید که تمام مزه سمبوسه به فلفل درون آن است وگرنه چیز دیگری در آن نیست. البته دوستان در صورت تمایل می توانند سوسیس و سیب زمینی یا هر خوراکی مجاز(!) دیگری را درون نان آن بگذارند.

طرز پیچیدن نان سمبوسه :

ابتدا نان را به صورت مستطیل می بریم. تا یادم نرفته یک موردی را بگویم. بعضی ها اعتقاد دارند که نان را نباید با چاقو یا وسیله تیز برید حالا نمی دانم گناه دارد و یا فکر می کنند ممکن است نانشان بریده شود! و اینجا یک سؤال برای بنده پیش می آید: چطور است که ما نان باگت را به راحتی با چاقو می بریم و طوری نمی شود؟ ولی نان های سنتی خودمان مثل لواش و بربری و سنگک را نباید برید؟ لطفاً اگر کسی دلیل محکمی دارد بگوید.

القصه … نان را به صورت مستطیل می بریم و گوشه چپ، مقداری از مواد را می گذاریم. سپس گوشه نان را روی مواد می آوریم. اینطوری یک ضلع مثلث ساخته می شود:

سمبوسه

در مرحله بعد باید ضلع دیگر آن را بسازیم. در نتیجه نان سمت راست را روی مواد می آوریم. بدین ترتیب ما دو ضلع از مثلث را ساخته ایم :

سمبوسه

اگر دقت کنید، دو ضلع بالایی مثلث را داریم. ولی مثلثمان ضلع پایینی ندارد. در نتیجه میزان نان باقیمانده که در پایین مثلث دیده می شود را از زیر مثلث رد می کنیم تا ضلع سوم ساخته شود :

سمبوسه

به این ترتیب سه ضلع مثلث ایجاد شده و ما یک تکه اضافه نان هم داریم. می توانید آن را روی سمبوسه بیاورید. اگر به سمبوسه های حاضری بنگرید، معمولاً یک تکه نان اضافه هم روی آن قرار دارد. به این ترتیب سمبوسه ما برای سرخ شدن آماده است :

سمبوسه

ماهیتابه را روی حرارت ملایم و یکنواختی قرار می دهیم و روغن را درون آن می ریزیم. قابل ذکر است که این غذا برای سرخ شدن، روغن زیادی می برد. در نتیجه حرارت را کم کنید تا میزان روغن مصرفی را به حداقل رسانده باشید. اما نگران نباشید. سمبوسه ها خیلی سریع سرخ می شوند.البته در غذاهای مشابه مثل پیراشکی که با خمیر درست می شوند، میزان روغن مصرفی بسیار کم است. (به زودی طرز تهیه پیراشکی نیز گفته می شود.)

 

سمبوسه

همانطور که گفته شد سمبوسه ها سریع سرخ می شوند. مواظب باشید نسوزند. بهتر است آنها را داغ داغ به همراه سس قرمز نوش جان کنید:

سمبوسه

نوش جان؛ گوارای وجود !

۴۲ دیدگاه

 1. ناشناس ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶
 2. ناشناس ۲۴ تیر ۱۳۹۵
 3. ناشناس ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵
 4. فاطمه ۲ فروردین ۱۳۹۳
 5. مریم ۲۱ بهمن ۱۳۹۲
 6. یه علاقه مند ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۱
 7. فاطمه ۲۸ آذر ۱۳۹۰
 8. ندا ۱۳ دی ۱۳۸۸
 9. ناشناس ۱۳ دی ۱۳۸۸
 10. سوسن ۱۱ آذر ۱۳۸۸
  • سورملینا ۱۷ آذر ۱۳۸۸
 11. مهری-خدیوی ۴ آذر ۱۳۸۸
 12. امیر ۶ آبان ۱۳۸۸
 13. نریمان ۱۰ شهریور ۱۳۸۸
 14. سونا ۳۰ مرداد ۱۳۸۸
 15. دوست ۳۰ مرداد ۱۳۸۸
 16. لیلا ۲۴ مرداد ۱۳۸۸
 17. لادن ۱۵ مرداد ۱۳۸۸
 18. sara ۲۰ تیر ۱۳۸۸
 19. رهگذر ۱۳ تیر ۱۳۸۸
 20. ماریان ۱۲ تیر ۱۳۸۸
 21. علی ۲۸ خرداد ۱۳۸۸
 22. makdiramroz ۲۴ خرداد ۱۳۸۸
 23. هستي ۱۲ خرداد ۱۳۸۸
 24. میترا ۱۵ اردیبهشت ۱۳۸۸
  • سورملینا ۱۶ اردیبهشت ۱۳۸۸
 25. عاشق دل شکسته ۱ اردیبهشت ۱۳۸۸
 26. فافا ۲۷ آذر ۱۳۸۷
 27. صبا ۲۱ آبان ۱۳۸۷
 28. نیلوفر ۱۹ مهر ۱۳۸۷
 29. نازو ۱۲ شهریور ۱۳۸۷
 30. نعیمه ۱ شهریور ۱۳۸۷
 31. ناشناس ۳ مرداد ۱۳۸۷
 32. baabakslt ۹ خرداد ۱۳۸۷
 33. Neeku ۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۷
 34. قيق ۲۴ اردیبهشت ۱۳۸۷
 35. mehrankarzari ۲۴ اردیبهشت ۱۳۸۷
 36. mahdi ۲۳ اردیبهشت ۱۳۸۷
 37. mehrankarzari ۲۳ اردیبهشت ۱۳۸۷
 38. mehrankarzari ۲۳ اردیبهشت ۱۳۸۷
 39. علیرضا : ۲۳ اردیبهشت ۱۳۸۷
 40. Galaxy ۲۳ اردیبهشت ۱۳۸۷