خاگینه

سوای مطبخ خاله خانم، چنچنه، یه وبلاگ خوشمزه و بقیه که لینکاشون ذیل شما هم بخوانید اومده، تو این وبلاگ کمتر اتفاق می اُفته که راجع به دوستان دیگه مون تو وبلاگستان فارسی صحبت کنیم. مگه اینکه دستمایه ای نه چندان بی ارتباط پیدا بشه که به واسطه اون بتونیم وبلاگمون رو با تضمین مطلبی یا حداقل یادی از دوستان تزئین کنیم. واسه همینم قبل از اینکه بریم سراغ دستور طبخ خاگینه، جا داره یادی کنیم از وبلاگ خاگینه، که توش راجع به هر مطلبی از اجلاس ناتو گرفته تا اشعار طنز انتقادی میشه پیدا کرد (بی خود نگردید راجع به ازدواج موقت چیزی پیدا نمی کنید):

«زدم بر تابه ای خاگینه ای عاری ز شیرینی
شده ست اینک سرانجامش همین چیزی که می بینی
گر او را بی شکر یابی، دلیلش فقر مالی نیست
دلیلش فقر علمی است و زین باب ست مسکینی
…»

و اما … برای خیلی از ما که فرصت کافی برای خوابیدن و استراحت کردن نداریم، همون خواب ۱۵ دقیقه ای دقیقه نود هم، خصوصاً تو این آخرین شبهای خنک بهاری، غنیمته، اگرچه به قیمت نخوردن صبحونه لذیذ ایرانی باشه. هر چقدر هم متخصصهای مهربون علوم تغذیه و دکترهای آگاه از برنامه های متنوع رادیو و تلویزیون (!)، خوردن صبحونه رو نافع می دونن و روش تاکید می کنن، اما کو گوش شنوا؟ حالا این چند روز تعطیلی فرصت خوبیه برای استراحت کردن و خوردن صبحانه بعد از استراحت مفصل و ورزش مفرح به همراه خانواده.

خاگینه رو جدی بگیرید! آقای دریابندری در کتاب مستطاب خودش، "آشپزی از سیر تا پیاز"، فصلی رو (فصل نود و دم، جلد دوم، صفحه ۱۳۵۲) به این مقوله اختصاص داده: «خاگینه غذایی است که با خاگ، یعنی همان تخم مرغ، درست می شود. املت هم چیزی جز این نیست. این که چرا کلمه املت فرنگی جای خاگینه فارسی را گرفته است، شاید از آن جهت باشد که خاگینه را در گذشته غالباً شیرین درست می کرده اند و مردم با خودشان گفته اند که برای خاگینه غیر شیرین باید فکر اسم دیگری کرد … و اما خاگینه غذای ساده و سبکی است که در ظرف چند دقیقه آماده می شود و می توان آن را با نان سر سفره صبحانه، ناهار یا شام گذاشت …»

مواد لازم برای تهیه خاگینه یا به قول استاد دریابندری خاگینه شیرین (برای ۲ نفر):

 • تخم مرغ: ۲ عدد
 • کره: ۱ قاشق غذا خوری (من از کره محلی استفاده کردم اما شما می تونید از یه قالب کره پاستوریزه کوچک استفاده کنید)
 • شکر: ۲ قاشق غذا خوری
 • آرد گندم یا برنج: ۱ قاشق غذا خوری
 • دارچین: یک چهارم قاشق چایخوری
 • نمک: کمی
 • زعفران: ۲ پر

نصف استکان آب جوش را تو یه ظرف بزرگتر بریزید و با شکر و زعفران هم بزنید تا تمام شکر حل بشه.

تخم مرغا رو تو یه ظرف جدا با آرد و دارچین و سر قاشق نمک کمی هم بزنید. آرد و دارچین را کم کم اضافه کنید تا گلوله گلوله نشن.

کره را روی تابه بذارید داغ شه (دقت کنید که کره اگر زیاد داغ شه، می سوزه). بعد شعله رو کم کنید و مخلوط تخم مرغ و آرد رو بریزید رو کره داغ. تابه تفلون واسه این کار خیلی مناسبه چون تخم مرغ به تابه نمی چسبه. همچین که تخم مرغ خودشو گرفت از یه گوشه نصف خاگینه رو بلند کنید و برش گردونید رو نصف دیگه طوری که از وسط تا بشه و به شکل نیم دایره دربیاد. حالا باید قندآب رو بریزید تو تابه. زیر شعله رو زیاد کنید تا قندآب کاملاً غلیظ شه. حالا می تونید میل کنید.

khagine

۱۸ دیدگاه

 1. هخ ۱۶ تیر ۱۳۹۵
 2. دلا ۳۱ شهریور ۱۳۹۴
 3. bm ۱۴ مرداد ۱۳۹۳
 4. ملیکا ۱۱ اسفند ۱۳۹۲
 5. ناهیده ۱۸ بهمن ۱۳۹۲
 6. masiha ۳ مرداد ۱۳۹۲
 7. شریف ۶ تیر ۱۳۹۲
 8. نگین ۱۲ اسفند ۱۳۹۱
 9. الان دارم واقعامیرم"گیگاناخ"بخورم ۲۹ دی ۱۳۹۱
 10. نگین وشهرام ۲۲ آذر ۱۳۹۱
 11. هانیه ۱ مرداد ۱۳۹۱
 12. مينا ۵ تیر ۱۳۹۱
 13. یه علاقه مند ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۱
  • علی گنجه ای ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۱
 14. A B ۱۹ آذر ۱۳۸۸
 15. mehrankarzari ۲۰ خرداد ۱۳۸۷
 16. سورملینا ۱۹ خرداد ۱۳۸۷
 17. محمد رازقي ۱۷ خرداد ۱۳۸۷