تمبرهندی پلو

وقتی که بچه بودیم شاید اون وقتها که تمبرهندی می خوردیم و کیف می کردیم، هیچ وقت فکر نمی کردیم می شه باهاش یه غذای لذیذ پخت.

اصل این غذا جنوبیه. البته بگم که این غذا تحریف شده است. همونطور که می دونید همه غذاهای محلی، وقتی از شهرشون دور بشن و مخصوصاً به پایتخت برسن، کمرنگ می شن. من نمی دونم اسم محلی این غذا چیه. فقط می دونم یه چیزهاییش عوض شده. با عرض تشکر و شرمندگی از هموطنان جنوبی. اگر کسی غذای اصلی اش رو بلده، به ما اطلاع بده و وبلاگی رو از نگرانی نجات بده !!!

مواد لازم :

تمبرهندی : یک بسته کوچک

تن ماهی : یک قوطی

سبزی پلویی : به میزان دلخواه (برای این میزان مواد، حدود نیم کیلو)

برنج : ۴ پیمانه

طرز تهیه :

قبل از هر کاری برنج رو خیس می کنیم. سپس تمبرهندی رو حدود نیم ساعت توی یه کاسه می ریزیم و روش تقریباً یک لیوان آب داغ می ریزیم و کنار می ذاریم. سبزی رو توی ماهیتابه می ریزیم و کمی تفت می دیم. تن ماهی رو با چنگال ریش ریش می کنیم و به سبزی اضافه می کنیم. تمبرهندی رو بعد از نیم ساعت که توی آب داغ بوده، حسابی چنگ می زنیم که خوب باز بشه و هسته هاش جدا بشه. روکش روی هسته هاش رو هم باید جدا کنیم. . سپس از صافی رد می کنیم و به موادمون اضافه می کنیم. باید بگم که تمبرهندی برکت داره و هرچی چنگ بزنید و صاف کنید، بازم آب داره. اینها رو می ذاریم یه کم با هم بپزند.

تمبرهندی پلو

از اون طرف برنج رو صاف می کنیم. نکته مهم اینه که، هرچقدر هم که موادمون کم آب باشه، بازم باید برنج رو دون (زنده) برداریم. وگرنه خمیر می شه. آب مواد که خوب گرفته شد، مواد رو لابلای برنج می ریزم.

پیشنهاد۱ : بهتره کف قابلمه رو نون نندازید. از همین برنج و مواد باشه بهتره. ته دیگش فوق العاده خوشمزه می شه. بعدش بذارید مثل همیشه دم بکشه.

پیشنهاد ۲ : بهتره وقتی که دارید مواد رو لابلای برنج می ریزید، با چنگال اونها رو قاطی کنید نه با قاشق. چون با چنگال بهتر قاطی می شه.

نکته : اون غذای جنوبی اصلی، داخلش سیر و سبزی سیر داره. به جای تن ماهی هم ، میگو می ریزند. البته شما می توانید هنگام خوردن این غذا، میگوسوخاری تناول فرمایید. ما دیشب میگوسوخاری نداشتیم و به پیشنهاد آقای همسر، تن ماهی روی برنج گذاشتیم.

تمبرهندی پلو

اینم عکس ته دیگش ، که از خودش بیشتر طرفدار داره :

تمبرهندی پلو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. تا اونجا که من میدونم (و جنوبی هستم) قلیه ماهی همینجوری که امیر میگه درست میشه، ولی مختص بوشهر نیست و تو تموم راسته جنوب! تهیه میشه…
  این غذایی رو هم که شما معرفی کردی، حدس میزنم که همون قلیه ماهی باشه، فقط یه بابایی اومده توش نوآوری و شکوفایی کرده، شده این.
  فکر کنم تنها کسی که بتونه در این زمینه کمک کنه، همایون باشه به این آدرس. خدای اشپزی و کیک پزیه!
  http://freelanceronline.blogspot.com/

 2. یک غذای بوشهری به نام قلیه ماهی هست که تقریبا مثل این غذاست ولی فرقش در اینه که با ماهی سرخو درست میشه و خیلی هم تند هستش. یه سبزی مخصوص هم داره و در اصل خورشت هستش و نه مخلوط با پلو. ما که بوشهری نبودیم زیاد تندش نمیکردیم ولی هر چی تند تر خوشمزه تر.

  و با تشکر از شما که این غذاهای خوشمزه رو درست میکنین و راجع به اونها مینویسین و دهن ما رو در مملکت غریب آب میندازین!
  سورملینا :‌نوش جان دوست عزیز!

 3. دست شما درد نکنه! اینو حتماً امتحان می کنم.
  قابل نداره. البته ترشی غذا به اندازه خود تمبر هندی نیست که همیشه می خوریم. یه ترشی تعدیل شده است. امتحان کنید و به ما هم بگید نظرتون چیه . مرسی !

 4. اونایی که ترش مزاجن حتما بخورن ، منکه خیلی خوشم میاد
  مرسی سورملینا جون
  خواهش می کنم عزیزم. قابل نداره !