آبگوشت

دیروز جمعه بود و با کلی اصرار از مامان خواستیم آبگوشت بار بذاره. جاتون خالی خیلی چسبید. گفتم اینجا هم یادی از آبگوشت کرده باشیم. هرچند که فکر میکنم همه دیگه بلدند آبگوشت بپزند.

مواد لازم :

گوشت آبگوشتی : بهتره ماهیچه گوسفند باشه . دنبه هم بهش اضافه می کنیم.

نخود : به اندازه

لوبیا سفید : در صورت تمایل

گوجه فرنگی : یکی دو تا

گرد لیمو عمانی : در صورت تمایل

غوره یا آبغوره : در صورت تمایل

سیب زمینی : به تعداد دلخواه

نعناء : مقداری

نمک : به میزان لازم

زردچوبه : مقداری

برنج خام : یک قاشق

مواد لازم تر :

نان سنگک : سه چهار تا تازه و برشته

ترشی : هر نوع که دم دست داشتید ! (لیته ، سیر ترشی و … )

سبزی خوردن : یه عالمه

دوست و فامیل که دور هم جمع باشند : هرچی بیشتر ، بهتر (آبگوشت تنهایی به درد نمی خوره!)

کسانی که آبگوشت دوست ندارند و غر می زنند: هیچ نفر

طرز تهیه :

بهتره از شب قبل نخود و لوبیا سفید رو خیس کنیم. البته استفاده از لوبیا سفید اختیاری است. اول توی قابلمه نخود و لوبیا رو می ریزیم. گوشت و دنبه رو هم اضافه می کنیم. برنج و آب رو می ریزیم و در قابلمه رو می بندیم و اجازه می دیم برای خودش بپزه. نخودها که پخته شد، نمک رو اضافه می کنیم. بهتره به حبوبات در اوایل پخت نمک اضافه نکنیم. چون دیرتر می پزند. حدود نیم ساعت مونده به خوردن، سیب زمینی ها رو پوست می کنیم و داخل آبگوشت می ریزیم. گوجه ها رو هم رنده می کنیم و اون تو می ریزیم. سپس دنبه ها رو بیرون می آوریم و توی یه کاسه می اندازیم. نعناء و یه قاشق زردچوبه رو روش می ریزیم و یه ملاقه از آب آبگوشت اضافه می کنیم . سپس با گوشتکوب به آرامی می کوبیم. تا جایی که دنبه ها ریز ریز شوند. سپس اینها رو هم به آبگوشت اضافه می کنیم.

نکته : در صورت تمایل می تونید مزه ترش آبگوشت رو با یه ملاقه آبغوره یا مقداری غوره در اواسط پخت و یا اضافه کردن مقداری گرد لیمو در نیم ساعت آخر پخت، تأمین کنید.

پختن آبگوشت یه چیزه، تهیه مخلفاتش یه چیز دیگه است.

2008-06-28-aabgoosht1

بعد از خوردن آبش، باید یه نفر که زور بازوی قوی داره، بره سراغ نخود و گوشت و بنا به سلیقه خورنده ها، اونها رو با گوشتکوی بکوبه. اگه بقیه مایل بودند، سیب زمینی ها رو هم داخلش بکوبه. اگر نه، یکی دو تاش رو بکوبه، بقیه اش رو نگه داره تا حضار خالی خالی با نمک بخورند.

2008-06-28-aabgoosht2

نکته ۱ : اونهایی که در کاسه های کوچولوی عکس اول می بینید، عبارتند از ترشی لیته ، سیر ترشی و ترشی مجلسی . که در روزهای آینده پست مربوط به آنها گذاشته می شود.

نکته ۲ : همانطور که در عکس اول می بینید، این آبگوشت، نعناء نداره. چون یکی از میهمانان دوست نداشت ، ما هم به احترام او در غذا نریختیم !

 

نوش جان ؛ گوارای وجود !

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. اى کاش درست اندازه تقریبى هر ماده مورد نیاز را هم میدادین. “مقدارى”، “به اندازه کافى” و “در صورت تمایل” قابل قبول نیست! شما که اینقدر زحمت میکشید، یه خورده بیشتر به جزییات دقت کنید؛ حیفه!

 2. من آبگو شت خیلی دوست دارم .دلم میخواد حداقل هفته ای یک بار بخورم اما چکارکنم که بچه ها دوست ندارند. منم هر از گاهی مگر روم بشه می گم ما درم بپزه و برم خونه انها با آنها بخورم

 3. سلام. بهتره سیب زمینی با پوست انداخته شه. بعد از پخت پوست بکنیم چون در غیر این صورت وا نیره تو آبگوشت

 4. به به! با دوغ، پیاز و نون سنگک نوش جان کنید.
  بعدشم نیم ساعت قیلوله فراموش نشود.
  حالا نوش جان، گوارای وجود!
  راستی از مهران کسی خبری نداره؟
  سورملینا : ظاهراً شام عروسی «مطبوع» بوده، زیاده روی کرده اند !