انار آویج (غذای گیلانی)

انار آویج در واقع نوعی فسنجانِ تابستانی است. فسنجان غذای گرمی است که در تابستان چندان طرفدار ندارد و از طرف دیگر هم خورش رسمی گیلانی‌هاست. گیلانی‌ها با اضافه کردن مقداری سبزی این خورش را برای فصل گرما دلخواه‌سازی کرده‌اند.

مواد لازم برای ۵-۶ نفر:

گوشت چرخ‌کرده: نیم کیلو

پیاز رندیده: ۱ عدد

مغز گردوی ساییده شده: ۴-۵ پیمانه

۵-۶ پیمانه سبزی ساطوری شامل: تره، جعفری، گشنیز، نعنا، کمی خالواش و چوچاق

رب انار ترش: ۱ پیمانه

زردچوبه: ۱-۲ پیمانه

روغن

نمک و فلفل

دستور طبخ:

پیاز را با زردچوبه و اندکی نمک و فلفل به گوشت بزنید، گوشت را به صورت کوفته‌ریزه درآورید و کنار بگذارید. مغز گردوی ساییده را با کمی نمک و اندکی زردچوبه در نیم لیتر آب روی آتش ملایم ۱ ساعت بپزید تا بوی خامی گردو گرفته شود و روغن بنشیند. گاهی با قاشق چوبی هم بزنید تا ته نگیرد.

۳-۴ قاشق روغن در تابه روی آتش ملایم داغ کنید و سبزی را در آن تفت بدهید تا آب آن چیده شود. سبزی سرخ کرده را با رب انار روی گردو بریزید و هم بزنید. تابه را آب بکشید، ۲-۳ قاشق دیگر روغن در آن بریزید و روی آتش ملایم داغ کنید. کوفته ریزه را ۴-۵ دقیقه در روغن داغ بغلتانید و به دیگ گردو و سبزی اضافه کنید. آتش را کم کنید و در دیگ را نیمه باز بگذارید تا خورش به روغن بنشیند.

منبع: کتاب مستطاب آشپزی، نجف دریابندری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. بازتاب: خورش فسنجون « میز غذا

 2. سلام
  من لاهیجانی هستم و تو لاهیجان که یکی از شهرهای گیلانه به این غذا می گن سبزی فسنجون که البته ما اونو با مرغ درست می کنیم و توش زردچوبه هم نمی ریزیم
  تموم مراحل پخت فسنجون رو به اضافه ی یک سری سبزی که دقیقا نمی دونم چیه (چون همیشه مامانم برام آماده می کنه و می فرسته) رو طی می کنه
  و در آخر من خیلی وقته وبلاگتون رو می بینم و چند تا از غذا هاتون رو هم درست کردم
  کارتون درسته
  موفق باشید

 3. یکی محض خاظر خدا به من جواب بده .. چرا صفحه دیر لود می شه؟ من از ده و ۴۵ دقیقه pm تا ده و ۵۵ دقیقه منتظر لود شدن این صفحه بودم.
  آدرسش هم که نجومی است.
  http://mizeghaza.wordpress.com/2008/07/29/%d8%a7%d9%86%d8%a7%d8%b1-%d8%a2%d9%88%d9%8a%d8%ac%d8%ba%d8%b0%d8%a7%d9%8a-%da%af%d9%8a%d9%84%d8%a7%d9%86%d9%8a/
  می بینید؟ جرا آخه؟ جرا شما سکوت کرده اید؟
  من اون قسمت مربوط به خوراک رو برداشتم
  حالا بهتر شد؟

 4. مدیون من هستید اگه این دفعه نیاورید بخورم !!!
  ( اگه دقت کنید، چند وقته نه تنها پست نمی گذارم، بلکه مشغول مفت خوری هم هستم!!!)

 5. دستتون درد نکنه. اتفاقاً من خیلی وقته هوس فسنجون کرده ام ولی از ترس آقای همسر که دائم داره از گرما می پزه، جرأت نمی کنم درست کنم.
  یه سؤال :
  « خالواش و چوچاق » رو از کجا بیاریم ؟؟!!