دسر کیک و بستنی

اولش بگم عده ای از علما معتقدند که ولنتاین رو باید با تقویم جهانی اش برگزار کرد که می شه ۱۴ فوریه ( که امسال مصادف بود با ۲۶ بهمن یعنی دیروز) بعضی ها هم معتقدند که ایرانیها خودشون روز عشق دارند که می شه ۲۹ بهمن. در زمان ایران باستان، تقویم ایرانیها یه جوری بوده که همه ماهها، سی روزی بوده اند. اما در زمان رضاشاه، تقویم خیام دستکاری می شه و پنج روز ( از پنج ماه نیمه دوم سال) رو می برند سر ماه های بهار و تابستان. اسفند هم که ۲۹ روزیه. در ایران باستان، روز عشق، ۵ اسفند بوده ولی به خاطر این دستکاری، روز عشق به تقویم ایران باستان می شه ۲۹ بهمن ( با تشکر از آقای سیاوش به خاطر اطلاعاتشون)

اینجا جای این بحث نیست. فقط ما برای اینکه حرمت عشق رو نگه داشته باشیم و به هر دو گروه هم احترام بذاریم، از ۲۶ بهمن تا ۲۹ اسفند رو هفته « وحدت عشق» (!!!) اعلام می کنیم و در این چند روز سعی می کنیم شیرینی و دسر و کیک آموزش بدیم ! ( جالب اینکه هفته «میزغذا»، ۴ روزه !!!)

اگه یه بار کیک درست کردید و کیکتون توی قالب خرد شد یا اصلاً خوب  هم از توی قالب دراومد، ولی مقداری ازش موند، غصه نخورید. می تونید باهاش یه دسر خوشمزه درست کنید که البته ما یه راهش رو نشون می دیم، شما می تونید ایده بگیرید و به سلیقه خودتون عوضش کنید.

مواد لازم :

کیک خورده نشده !!! از هر نوعی ( کیک زنجبیل و گردو ، کیک گردو و نسکافه ، کیک هریچ ، کیک توت فرنگی خانگی ، یا هر کیکی که شما بلدید. )

ژله یا پودینگ یا دسر کاکائویی آماده

بستنی از هر نوعی که دوست دارید

طرز تهیه :

ابتدا در ظرفمون کیک رو حسابی خرد می کنیم. من با چنگال به جونش افتادم و حسابی خرد و یکدستش کردم. سپس اونو کف ظرف صاف می کنیم و سعی می کنیم با پشت چنگال فشرده اش کنیم.

دسر کیک و بستنی 1

من توی چند تا مغازه، پودر دسر کاکائویی دیده ام. اونو طبق دستورش ( با شیر) درست می کنیم. یه کم که از حرارتش کم شد، روی موادمون می ریزیم و توی یخچال می ذاریم تا خودشو ببنده. بعد از حدود نیم ساعت خودشو می گیره ( نه که متکبر باشه ها، منظور اینه که می بنده!) بعد می تونید هر نوع بستنی که دوست دارید روش بریزید. من توی خونه بستنی کیلویی زعفرونی داشتم. بستنی رو روش می ریزیم و روش رو صاف می کینم و می ذاریم دوسه ساعت توی فریزر باشه.

دسر کیک و بستنی 2

بعد از اون میاریم و تکه می کنیم و نوش جان می نماییم !

دسر کیک و بستنی 3

نکته۱ : می توانید در لابلای هر لایه، گردو، یا هر ماده خوشمزه دیگه بذارید.

نکته ۲ : روی دسر رو به سلیقه خودتون تزئین کنید.

نکته ۳ : اگر از بستنی برای لایه بالایی استفاده می کنید، حتما بذارید توی فریزر باشه. وگرنه خیلی زود آب می شه و شکل دسرتون رو خراب می کنه

نکته ۴ : همونطور که گفته شد، این روش، فقط پیشنهادی بود. من با موادی که توی خونه داشتم این دسر رو درست کردم. می تونید ایده بگیرید و به سلیقه خودتون یه دسر چند طبقه درست کنید.

0

نوش جان ؛ گوارای وجود !

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. خواستم اگه اجازه بدی یه نظری بدم فکر کنم بد نشه،میشه بینش از یه لایه میوه خرد شده مخلوط با ژله هم استفاده کنیم مثلأ هلو یا آناناس یا توت فرنگی ،نظرت چیه؟به هر حال واقعأ ازت ممنونم.

 2. یه سوالی بدجوری ذهن منو به خودش درگیر کرده … اگه اینو درست کنیم و بذاریمش توی فریزر.. اونوقت درسته که بستنی آب نیمشه، اما خود کیک خشک و سفت نمیشه؟!؟!؟!؟؟!

  خواهش میکنم علاوه بر جوابی که اینجا میدی تو وب خودم هم بجواب که بی نصیب نمونم …

  مرسی عزیزم!

 3. سلام من خیلی از کیک بستنی ایده گرفتم .خیلی خیلی ابتکاری بود
  من با اجازه شما را لینک کردم .شما اگه دوست داشتید به من سر بزنید

 4. بازتاب: اسلایس ژله شیر « میز غذا

 5. سلام
  من توی دستور کیک زنجبیلی یه سوال کردم کسی جواب نداد امیدوارم اینجا جواب بدن این که گفتین ژله یا پودینگ یا دسر کاکائویی آماده یعنی اماده از بازار بگیریم درست کنیم نمیشه خودمون درست کنیم؟
  سورملینا : سلام مریم جون ! می شه خودتون درست کنید. ما راحت ترین راه رو گفتیم. اگه شما خودتون می تونید توی خونه درست کنید، حتما این کار رو بکنید.

 6. به به چه با سلیقه
  تو یه قالبی که بشه بر گردوند هم میشه درشت کرد اگه میشه چه جوری از قالب در بیاریم
  سورملینا : نمی شه اینو برگردوند. چون لایه اول، کیک های خرد شده است. اگه برش گردونیم، نابود می شه !!! بهتره توی ظرفی درست کنیم که آخرش می خوایم ببریمش سر میز.