دسر کیک و بستنی

اولش بگم عده ای از علما معتقدند که ولنتاین رو باید با تقویم جهانی اش برگزار کرد که می شه ۱۴ فوریه ( که امسال مصادف بود با ۲۶ بهمن یعنی دیروز) بعضی ها هم معتقدند که ایرانیها خودشون روز عشق دارند که می شه ۲۹ بهمن. در زمان ایران باستان، تقویم ایرانیها یه جوری بوده که همه ماهها، سی روزی بوده اند. اما در زمان رضاشاه، تقویم خیام دستکاری می شه و پنج روز ( از پنج ماه نیمه دوم سال) رو می برند سر ماه های بهار و تابستان. اسفند هم که ۲۹ روزیه. در ایران باستان، روز عشق، ۵ اسفند بوده ولی به خاطر این دستکاری، روز عشق به تقویم ایران باستان می شه ۲۹ بهمن ( با تشکر از آقای سیاوش به خاطر اطلاعاتشون)

اینجا جای این بحث نیست. فقط ما برای اینکه حرمت عشق رو نگه داشته باشیم و به هر دو گروه هم احترام بذاریم، از ۲۶ بهمن تا ۲۹ اسفند رو هفته « وحدت عشق» (!!!) اعلام می کنیم و در این چند روز سعی می کنیم شیرینی و دسر و کیک آموزش بدیم ! ( جالب اینکه هفته «میزغذا»، ۴ روزه !!!)

اگه یه بار کیک درست کردید و کیکتون توی قالب خرد شد یا اصلاً خوب  هم از توی قالب دراومد، ولی مقداری ازش موند، غصه نخورید. می تونید باهاش یه دسر خوشمزه درست کنید که البته ما یه راهش رو نشون می دیم، شما می تونید ایده بگیرید و به سلیقه خودتون عوضش کنید.

مواد لازم :

کیک خورده نشده !!! از هر نوعی ( کیک زنجبیل و گردو ، کیک گردو و نسکافه ، کیک هریچ ، کیک توت فرنگی خانگی ، یا هر کیکی که شما بلدید. )

ژله یا پودینگ یا دسر کاکائویی آماده

بستنی از هر نوعی که دوست دارید

طرز تهیه :

ابتدا در ظرفمون کیک رو حسابی خرد می کنیم. من با چنگال به جونش افتادم و حسابی خرد و یکدستش کردم. سپس اونو کف ظرف صاف می کنیم و سعی می کنیم با پشت چنگال فشرده اش کنیم.

دسر کیک و بستنی 1

من توی چند تا مغازه، پودر دسر کاکائویی دیده ام. اونو طبق دستورش ( با شیر) درست می کنیم. یه کم که از حرارتش کم شد، روی موادمون می ریزیم و توی یخچال می ذاریم تا خودشو ببنده. بعد از حدود نیم ساعت خودشو می گیره ( نه که متکبر باشه ها، منظور اینه که می بنده!) بعد می تونید هر نوع بستنی که دوست دارید روش بریزید. من توی خونه بستنی کیلویی زعفرونی داشتم. بستنی رو روش می ریزیم و روش رو صاف می کینم و می ذاریم دوسه ساعت توی فریزر باشه.

دسر کیک و بستنی 2

بعد از اون میاریم و تکه می کنیم و نوش جان می نماییم !

دسر کیک و بستنی 3

نکته۱ : می توانید در لابلای هر لایه، گردو، یا هر ماده خوشمزه دیگه بذارید.

نکته ۲ : روی دسر رو به سلیقه خودتون تزئین کنید.

نکته ۳ : اگر از بستنی برای لایه بالایی استفاده می کنید، حتما بذارید توی فریزر باشه. وگرنه خیلی زود آب می شه و شکل دسرتون رو خراب می کنه

نکته ۴ : همونطور که گفته شد، این روش، فقط پیشنهادی بود. من با موادی که توی خونه داشتم این دسر رو درست کردم. می تونید ایده بگیرید و به سلیقه خودتون یه دسر چند طبقه درست کنید.

0

نوش جان ؛ گوارای وجود !

۲۴ دیدگاه

 1. صدف ۲۹ خرداد ۱۳۹۳
 2. nazanin ۲۶ بهمن ۱۳۹۲
 3. تبسم ۱۵ بهمن ۱۳۹۲
 4. محبوبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۲
 5. جواد ۱۹ دی ۱۳۹۱
 6. سوگلی ۲۳ شهریور ۱۳۹۱
 7. الهام خاله ۵ شهریور ۱۳۹۱
 8. الهام خاله ۵ شهریور ۱۳۹۱
 9. اعظم ۴ مرداد ۱۳۹۱
 10. باران ۲۵ آبان ۱۳۸۸
 11. samira ۱۹ مهر ۱۳۸۸
  • سورملینا ۲۱ مهر ۱۳۸۸
 12. ناشناس ۱۱ شهریور ۱۳۸۸
 13. سمیرا ۲۱ مرداد ۱۳۸۸
 14. ناتاشا ۲۴ خرداد ۱۳۸۸
 15. roya ۵ اسفند ۱۳۸۷
 16. مطبخ شیما ۳۰ بهمن ۱۳۸۷
 17. مریم ۲۸ بهمن ۱۳۸۷
 18. شي شي جون ۲۷ بهمن ۱۳۸۷
 19. عمو هوشنگ ۲۷ بهمن ۱۳۸۷
 20. مهران ۲۷ بهمن ۱۳۸۷
 21. ماری ۲۷ بهمن ۱۳۸۷
 22. سعیده ۲۷ بهمن ۱۳۸۷