تخم مرغ رنگی

ما ایرانی ها رسم های مختلفی برای عید داریم. یکی از اونها رنگ کردن تخم مرغه، هر کسی هم یه جور رنگ میکنه. یکی با آبرنگ، یکی با مداد رنگی بعضی ها هم دیگه کارو از رنگ کردن میگذرونند و دیگه عروسکی سازی میکنند. ولی بعضی ها هم از پوست پیاز واسه رنگ کردن تخم مرغ استفاده میکنند که براتون توضیح میدم.

اول از همه احتیاج به مقداری پوست پیاز قرمز داریم. اینجاست که می فهمید این خانم هایی که مهریشون ۱۰ کیلو پوست پیازه،  یعنی چقدر پیاز !!!!!!!

خوب حالا این پوست ها رو توی آب سرد بریزید.

تخم مرغ رنگی

حالا پوست پیازها رو دور تخم مرغ ها بپیچید و با یه نخ اون ها رو ببندید. (تخم مرغ ها نپخنه هستند)

تخم مرغ رنگی

خوب تخم مرغ شما آماده رنگ شدنه، فقط نیاز داره وسط برنج آبکش شده قرارش بدید. معمولاً شب چهارشنبه سوری این تخم مرغ ها رو میذارند لای برنج آبکش شده. وقتی برنج دم کشید. تخم مرغ های شما رنگ شدن.

برای این کار هم اول حدود ۵ سانتی متری برنج رو داخل قابلمتون بریزید بعد تخم مرغاتونو بجینید و دوباره برنج رو ورش بریزید. طوری که برنج کاملاً روی تخم مرغ ها رو گرفته باشه. زیاد هم نزدیک دیواره قابلمه نچینید که تخم مرغ ها می شکنند.

تخم مرغ رنگی

نتیجه این کار میشه یه چیزی شبیه به این.

تخم مرغ رنگی

اما داستان به همین جا ختم نمیشه. وقت سرو، این تخم مرغ ها به همون صورت بسته شده داخل یه ظرف میارید. و هر کسی یک دونه از اینها رو بر میداره و قبل از باز کردن نیت میکنه. هر آرزویی که داره، مثلاً یکی سفر مکه میخواد، یکی پول میخواد،  یکی زن میخواد و … ولی هیچکی به کسی آرزوشو نمیگه. بعد از باز کردن این تخم مرغ ها می بینید که  اشکال مختلفی روشون افتاده. و بزرگای مجلس شروع میکنند به تفسیر و بررسی این شکل ها که خودش خیلی فرح بخشه. و هی بقیه میخوان تخم مرغ هم دیگرو ببیند که توش چی افتاده. من فکر کنم این اجداد ما این کارارو می کردند که اون شب دور هم سرگرمی داشته باشند و دور هم خوش بگذرونند. فردا صبحش هم اون تخم مرغ رو میخوردند به نیت سلامتی.

 

لینک های مرتبط:

http://www.aftab.ir/lifestyle/view.php?id=79694

http://www.cafedexign.com/showthread.php?p=6206

16 دیدگاه برای «تخم مرغ رنگی»

 1. سلام در خانه ما هم موقع عید ازین تخم مرغها درست میکنیم از برگهای جعفری برای شکل دادن تخم مرغ استفاده میکنیم به این صورت که قبل از بستن اول دور تخم مرغ را با چند تابرگ جعفری می پوشانیم و بعد برگ پیاز اونارو توی ی پارچه پیچیده و بعد آبپز میکنیم رنگهای خیلی خوشگلی درست میشه

 2. سورملینای عزیزم و اهالی وب میز غذا سال نو مبارک امیدوارم سالی پر از خوشی و خرمی و شادکامی و شیرینی و یه عالمه غذای خوشمزه داشته باشید
  سورملینا: ممنون دینا جان. امیدوارم امسال برای شما هم سرشال از پیروزی باشه.

 3. سلام
  وب خیلی خوبی دارین. خیلی از غذاهایی که درست میکنم از روی دستور شماست و خیلی خوب در میاد. مرسی.
  اگر میشه دستور درست کردن لواشک رو بگین!! از طعم های مختلف. جایی که هستم لواشک نیست. دارم میمیرم از بی لواشکی!! هرچی اوردم هفته اول خوردم. لطفاً کمکم کنید.
  سورملینا: ما دستور لواشک روداریم !!!

 4. سلام
  آفتاب دوباره گرم بر زمین و زندگی می تابد تا جوانه ای سر از خاک بیرون کند و زندگی تازه ای تجربه کند.

  زمین آب را از آسمان در رگهای وجودش جریان می دهد و آفتاب را برای تمام لحظات زندگی به استمداد می خواهد و این خورشید، معجزه بزرگ خداوند است در تحول زیستن ،حیات و آفرینش

  عید بر شما مبارک باد [گل]

  ما که شما رو لینک کردیم ( خیلی وقته ) ولی شما اگه دلت خواست یه سری هم به ما بزن

 5. سلام به همه ی بچه های میز غذا

  از اینکه این نوشته ی من ربطی به پست نداره عذر می خوام. فقط خواستم به خاطر تلاشتان و آموزش های خوبتان سپاسگزاری کنم.من که نکات زیادی را از شما یاد گرفتم.پیشاپیش سال نو را بهتون شادباش میگم و براتون بهترین ها را آرزو می کنم.

  پاینده و پیروز باشید.
  سورملینا:‌سلام ترنم عزیز. ما هم برای شما سال خوبی رو آرزو می کنیم.

 6. وای خدا … چه جالب.
  من دیگه خیلی وقته از این پیازها نمی بینم.
  یه سؤآل : اون برنجه قابل خوردنه؟ البته اولش نوشته بودید که پوست پیازها رو می شوییم. ولی برنجه چه طعمی می گیره؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>