تخم مرغ رنگی

ما ایرانی ها رسم های مختلفی برای عید داریم. یکی از اونها رنگ کردن تخم مرغه، هر کسی هم یه جور رنگ میکنه. یکی با آبرنگ، یکی با مداد رنگی بعضی ها هم دیگه کارو از رنگ کردن میگذرونند و دیگه عروسکی سازی میکنند. ولی بعضی ها هم از پوست پیاز واسه رنگ کردن تخم مرغ استفاده میکنند که براتون توضیح میدم.

اول از همه احتیاج به مقداری پوست پیاز قرمز داریم. اینجاست که می فهمید این خانم هایی که مهریشون ۱۰ کیلو پوست پیازه،  یعنی چقدر پیاز !!!!!!!

خوب حالا این پوست ها رو توی آب سرد بریزید.

تخم مرغ رنگی

حالا پوست پیازها رو دور تخم مرغ ها بپیچید و با یه نخ اون ها رو ببندید. (تخم مرغ ها نپخنه هستند)

تخم مرغ رنگی

خوب تخم مرغ شما آماده رنگ شدنه، فقط نیاز داره وسط برنج آبکش شده قرارش بدید. معمولاً شب چهارشنبه سوری این تخم مرغ ها رو میذارند لای برنج آبکش شده. وقتی برنج دم کشید. تخم مرغ های شما رنگ شدن.

برای این کار هم اول حدود ۵ سانتی متری برنج رو داخل قابلمتون بریزید بعد تخم مرغاتونو بجینید و دوباره برنج رو ورش بریزید. طوری که برنج کاملاً روی تخم مرغ ها رو گرفته باشه. زیاد هم نزدیک دیواره قابلمه نچینید که تخم مرغ ها می شکنند.

تخم مرغ رنگی

نتیجه این کار میشه یه چیزی شبیه به این.

تخم مرغ رنگی

اما داستان به همین جا ختم نمیشه. وقت سرو، این تخم مرغ ها به همون صورت بسته شده داخل یه ظرف میارید. و هر کسی یک دونه از اینها رو بر میداره و قبل از باز کردن نیت میکنه. هر آرزویی که داره، مثلاً یکی سفر مکه میخواد، یکی پول میخواد،  یکی زن میخواد و … ولی هیچکی به کسی آرزوشو نمیگه. بعد از باز کردن این تخم مرغ ها می بینید که  اشکال مختلفی روشون افتاده. و بزرگای مجلس شروع میکنند به تفسیر و بررسی این شکل ها که خودش خیلی فرح بخشه. و هی بقیه میخوان تخم مرغ هم دیگرو ببیند که توش چی افتاده. من فکر کنم این اجداد ما این کارارو می کردند که اون شب دور هم سرگرمی داشته باشند و دور هم خوش بگذرونند. فردا صبحش هم اون تخم مرغ رو میخوردند به نیت سلامتی.

 

لینک های مرتبط:

http://www.aftab.ir/lifestyle/view.php?id=79694

http://www.cafedexign.com/showthread.php?p=6206

۱۶ دیدگاه

 1. طلا ۲۷ مرداد ۱۳۸۹
 2. فروغ ۱۸ فروردین ۱۳۸۸
 3. لوزا ملوسک ۷ فروردین ۱۳۸۸
 4. دینا ۶ فروردین ۱۳۸۸
 5. مطبخ شیما ۴ فروردین ۱۳۸۸
 6. حامد ۱ فروردین ۱۳۸۸
 7. ماری ۱ فروردین ۱۳۸۸
 8. مهدی ۱ فروردین ۱۳۸۸
 9. محمد جواد ۳۰ اسفند ۱۳۸۷
 10. roya ۳۰ اسفند ۱۳۸۷
 11. آی تی شوک ۳۰ اسفند ۱۳۸۷
 12. پونه ۲۹ اسفند ۱۳۸۷
 13. ترنم ۲۸ اسفند ۱۳۸۷
 14. roya ۲۷ اسفند ۱۳۸۷
 15. سورملینا ۲۷ اسفند ۱۳۸۷
  • علیرضا ۲۷ اسفند ۱۳۸۷