کله گنجشکی

این غذا یه خوراک خوشمزه ا ست که احتیاج به مواد خاصی نداره و توی همه خونه ها می شه درستش کرد. اولش بگم این غذا به شدت منو یاد مادربزرگم می اندازه که هر کاری می کنم طعم این غذا مثل اونی که اون خدابیامرز درست می کرد، نمی شه.

مواد لازم:

گوشت چرخ کرده

سیب زمینی

گوجه فرنگی

پیاز

گرد لیمو (لیموعمانی پودر شده)

آرد سرخ شده : یکی دو قاشق

طرز تهیه:

هر کدوم از این مواد رو که توش می خواهیم بریزیم، باید یه بلایی سرش بیاریم. یه قابلمه رو باید به عنوان ظرف اصلی که غذا قراره توش بپزه در نظر می گیریم. ولی یه ماهیتابه یا شیرجوش میاریم و همه سرخ کردنی ها رو توی اون انجام می دیم.

بهتره اول سیب زمینی ها رو سرخ کنیم. اینجوری روغنمون همچنان تمیز می مونه. پس اول سیب زمینی ها رو نگینی خرد می کنیم و سرخ می کنیم و کنار می ذاریم.

سپس گوشت چرخ کرده رو با پیاز رنده شده و نمک و زردچوبه حسابی ورز می دیم و چنگ می زنیم و به صورت گلوله های کوچیک ( اندازه سر گنجشک) در میاریم و توی روغن داغ شده باقی مانده از سیب زمینی ها،‌ سرخ می کنیم. روغن باید خیلی داغ باشه تا گوشتها به ظرف نچسبند.

image

سپس توی قابلمه اصلی مون پیاز داغ درست می کنیم و زردچوبه می زنیم. سپس گوجه فرنگی ها رو رنده می کنیم و توی پیازداغ سرخ می کنیم. حسابی که رنگ پس داد،‌ گوشتها رو هم می ریزیم. آب اضافه می کنیم و اجازه می دیم بپزه.

برای اینکه غذامون حسابی لعاب بندازه، یکی دو قاشق آرد رو توی همون روغن بیچاره باقیمونده سرخ می کنیم و یه تفت کوچولو می دیم و به غذا اضافه می کنیم. در اینجا دیگه باید روغن رو دور بریزیم!

چاشنی این غذا خیلی مهمه. می شه توش آبلیمو ریخت ولی مادربزرگ خدابیامرزم همیشه توصیه می کرد که لیموعمانی رو به صورت گرد دربیاریم و توی این غذا بریزیم. واقعا که طعم معرکه ای بهش می ده.

ده دقیقه هم مونده به آخر، سیب زمینی ها رو اضافه می کنیم و … خلاص.

image

بعضی ها هم این غذا رو به اسم « سرقلقلی » می شناسند ولی شما می تونید همون « کله گنجشکی » صداش کنید!!!

نوش جان ؛ گوارای وجود !

۲۴ دیدگاه

 1. لی لی ۲۱ بهمن ۱۳۹۳
 2. مریم جون ۱۱ خرداد ۱۳۹۲
 3. مریم جون ۱۱ خرداد ۱۳۹۲
 4. مریم جون ۱۱ خرداد ۱۳۹۲
 5. بابک ۶ اسفند ۱۳۹۱
 6. راضیه ۲۵ دی ۱۳۹۱
 7. سلما ۱۲ آبان ۱۳۹۱
 8. سلما ۱۲ آبان ۱۳۹۱
 9. مهربون ۱۴ اسفند ۱۳۹۰
 10. sara ۲۳ مرداد ۱۳۹۰
 11. sara ۲۲ مرداد ۱۳۹۰
 12. Mina ۸ مهر ۱۳۸۹
 13. نغمه ۲۵ شهریور ۱۳۸۹
 14. behnaz ۴ شهریور ۱۳۸۹
 15. panorama ۲ شهریور ۱۳۸۹
 16. فريبا ۲۰ مرداد ۱۳۸۹
 17. مریم ۱۹ مرداد ۱۳۸۹
 18. مریم ۱۹ مرداد ۱۳۸۹
 19. sami ۱۷ مرداد ۱۳۸۹
 20. choir ۱۱ مرداد ۱۳۸۹
 21. سيما ۱۱ مرداد ۱۳۸۹
 22. سحر ۱۰ مرداد ۱۳۸۹
 23. ع.خ ۱۰ مرداد ۱۳۸۹