سیب زمینی تنوری

به نظر من مزه سیب زمینی تنوری واقعی، همون سیب زمینی هایی بود که پشت خونه مادربزرگم می انداختیم توی آتیش و کباب می کردیم و می خوردیم. هنوز بعد از سالها مزه اش زیر زبونمه. سیب زمینی که بوی دود و آتیش می داد. پدربزرگها و مادربزرگها که رفتند، بساط سیب زمینی کبابی ما هم جمع شد. خدا همه رفتگان رو بیامرزه ! در نتیجه ما به سیب زمینی تنوری توی فر روی آوردیم!

خیلی راحته. اولش رو که بلد باشید، بقیه اش به سلیقه خودتون بستگی داره.

مواد لازم :

سیب زمینی متوسط ( نه خیلی قلقلی)

فویل آلومینیومی

مواد درون سیب زمینی :

بستگی به سلیقه خودتون داره . من اینها رو ریختم :

خیارشور

قارچ

سس

کالباس ( در صورت تمایل )

پنیرپیتزا

طرز تهیه :

سیب زمینی هایی رو انتخاب کنید که زیاد قلقلی نباشند. یعنی وقتی روی سطح صاف می گذارید، قل نخوره ! سیب زمینی ها رو حسابی برس می کشیم و می شوییم. یادمون باشه که آخر کار پوست اینها رو باید بخوریم. (باید که نه، ولی در پایان مراحل پخت، می شه پوستش رو خورد!) پس حسابی می شوریمشون. بعد یه کم خشکش می کنیم و دور هر کدوم فویل می پیچیم. می ذاریم توی سینی فری که یک ربع گرمش کرده ایم.

درجه فر رو روی ۲۱۰ می ذاریم و زمان پخت سیب زمینی ها رو بین چهل دقیقه تا یک ساعت در نظر می گیریم. این دیگه بستگی به اندازه سیب زمینی ها داره. مسلماً سیب زمینی های کوچک زودتر می پزند. پس سعی کنید سایز سیب زمینی ها تقریباً یکی باشه.

سیب زمینی تنوری

نکته ۱ : خاله خانم هم این راه رو پیشنهاد می کنه، هم روش پخت روی نمک رو. و اینکه معتقده اگه روی نمک پخته بشه، مزه دار هم می شه. من خودم یادمه زمانی که مادرم ناراحتی معده داشتند و نمی تونستند هر غذایی بخورند، سیب زمینی رو روی نمک می پختند.

در طول این زمان، اگه خواستید سیب زمینی ها رو چک کنید، اولاً مواظب دستهاتون باشید که نسوزه. دوم اینکه یه گوشه فویل رو باز کنید و یه چنگال توش فرو کنید. اگه پخته باشه ، می فهمید.

وقتی که پختند، سینی رو از توی فر در بیارید. سر فویل رو باز کنید ولی سیب زمینی ها رو از توی فویل ها بیرون نیارید. همون طوری یواش یواش با قاشق کوچک ، توی سیب زمینی ها رو خالی کنید. مواظب باشید. خیلی داغند! اینقدری توش رو خالی کنید که دیواره سیب زمینی نه خیلی نازک باشه، نه خیلی ضخیم.

سیب زمینی تنوری

یه کم نمک به دیواره ها بپاشید و توش رو از مواد پر کنید.

مدل اول مواد : ترکیب سیب زمینی های پخته (که با قاشق بیرون آوردیم) با کره و سبزی های معطر (مثل جعفری) و در صورت تمایل آویشن.

مدل دوم مواد : ترکیب سیب زمینی های پخته (که با قاشق بیرون آوردیم) با خیارشور و قارچ و کمی کالباس و سس (تقریباً مثل مواد سالاد الویه)

نکته ۲ : نوع مواد داخل سیب زمینی ها کاملاً به سلیقه شما بستگی داره. هرچی دوست دارید توش بریزید.

سیب زمینی ها رو از مواد پر می کنیم و در صورت تمایل مقداری پنیر پیتزای رنده شده روش می ریزیم. دیگه فویل ها رو دور سیب زمینی ها نمی پیچیم. همین طوری به صورت باز ، توی فر می گذاریم و گریل رو روشن می کنیم. بعد از حدود پنج دقیقه که پنیر پیتزا برشته شد، بیرون می آوریم و نوش جان می کنیم!

سیب زمینی تنوری

لینک مرتبط :

سوفله مرغ

نوش جان ؛ گوارای وجود !

۱۵ دیدگاه

 1. الهه ۱۰ اسفند ۱۳۹۳
 2. Alix ۱۹ خرداد ۱۳۹۳
 3. ناشناس ۲۷ مرداد ۱۳۹۲
 4. ساوالان ۱۴ شهریور ۱۳۹۱
 5. سوکس کوچولو ۸ دی ۱۳۹۰
 6. صبا ۱۹ شهریور ۱۳۹۰
 7. شهره ۱۸ اسفند ۱۳۸۹
 8. فرهاد ۲۴ آبان ۱۳۸۹
 9. Mina ۲۷ آبان ۱۳۸۷
 10. اشپز ۲۴ آبان ۱۳۸۷
 11. مطبخ شیما ۲۲ آبان ۱۳۸۷
 12. نسیم ۲۲ آبان ۱۳۸۷
 13. زنده باد غذای خوشمزه ۲۲ آبان ۱۳۸۷
 14. سعیده ۲۲ آبان ۱۳۸۷
 15. حاج صادق ۲۲ آبان ۱۳۸۷