سس مرغ

همه ما درست کردن مرغ رو بلدیم. اما گاهی می شه که برخی مرغ ها خوشمزه ترند. یکی از چیزهایی که به خوشمزگی مرغ کمک می کند، طرز تهیه و استفاده از سس مرغ است. مرغ جز غذاهاییه که زود آماده می سه. اکثر ما وقتی مهمان سرزده داریم یا برای تهیه غذا، وقت آنچنانی نداریم، به سراغ مرغ می ریم. پس حالا که به وقت کمی احتیاج است، می توان وقتی که وقت اضافه داریم، بهتر آن را تهیه کنیم.

من اکثر مواقع از روشی استفاده می کنم که به نظر خودم و بقیه (!) مرغ خوشمزه می شود :

ابتدا پیازداغ درست کرده و به آن زردچوبه می زنیم. پیاز که سبک شد، تکه های مرغ را در آن انداخته و کمی تفت می دهیم. سپس یک لیوان آب اضافه می کنیم و حرارت آن را کم می کنیم تا مرغ روی حرارت کم، مغزپخت شود. می توان زعفران را اینجا به مرغ اضافه کرد. می توان آن را بعدا به سس اضافه نمود. هر طور که مایل هستید. مرغ که پخت، آن را از آب جد کرده و کنار می گذاریم.

سس مرغ :

آب حاصل از مرغ را از صافی رد می کنیم تا اضافات مرغ که گاهاً به درد نخور هستند، از آن جدا شوند. می توان دوباره پیازداغ درست کرد و به آب مرغ اضافه نمود. من فقط اضافات آب مرغ را می گیرم. سپس آب مرغ را روی حرارت گذاشته و به آن کمی سس گوجه ، رب گوجه ، آب زعفران ، آبلیمو و قدری فلفل سیاه اضافه می کنیم. حرارت را کم کرده و اجازه می دهیم سس، غلیظ شود.

سس مرغ1

نکته ۱ :

اضافه کردن سس گوجه باعث می شود سس، کمی شیرین شود. پس اگر با مزه آن مشکل دارید، نریزید. البته آبلیمو باعث می شه مزه شیرینش رو بگیره. سس که غلیظ شد، کنارش می ذاریم.

مرغ های پخته رو سرخ می کنیم. همون ظرفی رو که قراره سر سفره ببریم رو میاریم. سس رو توش می ریزیم. سپس مرغهای سرخ شده رو توی ظرف می چینیم و سس رو روی مرغها می ریزیم.

سس مرغ 2

 

ظرف رو توی فر یک ربع گرم شده می ذاریم و درجه گریل رو روشن می کنیم و حدود ده دقیقه تا یک ربع صبر می کنیم. اینطوری سس حسابی به خورد مرغ می ره. حالا می تونیم چیزهایی رو که دوست داریم، بهش اضافه کنیم.

سس مرغ 3

نکته ۲ :

بعضی ها زمانی که می خوان مرغ بپزند، هرچی پختنی که دستشون میاد، توش می ریزند. قارچ، نخود فرنگی، هویچ، پیازچه و … به نظر من مرغی که قراره با برنج خورده بشه، نباید از این مخلفات داشته باشه. این مخلفات مال خوراک مرغه. حالا خود دانید.

از این مرغ می توانید برای زرشک پلو با مرغ و باقلا پلو با مرغ هم استفاده کنید.

 

نوش جان ؛ گوارای وجود !

51 دیدگاه برای «سس مرغ»

 1. سلام به همگی. انم یه روش ساده ولی بسیار خوشمزه . به این صورت که ابتدا یه ردیف مرغ و ردیف بعدی پیاز وسپس یه سسی مخلوط ازگوجه فرنگی پوره شده و کاملا سرخ شده وپودر سیر و پاپریکا و زعفران اب کرده نمک فلفل سیاه شکروکمی اب لیمو و کره اب شده اضافه می کنیم …تا کل مرغ چیده شه سپس در ظرف را گذاشته واجازه میدیم تا با این سس خوشمزه جا بیفته بدون ریختن اب اظافه. خوب دوستان امیدوارم که خوشتون اومده باشه از این مرغ مجلسی بخار پز شده .

 2. سلام به همگی. انم یه روش ساده ولی بسیار خوشمزه . به این صورت که ابتدا یه ردیف مرغ و ردیف بعدی پیاز وسپس یه سسی مخلوط ازگوجه فرنگی پوره شده و کاملا سرخ شده وپودر سیر و پاپریکا و زعفران اب کرده نمک فلفل سیاه شکروکمی اب لیمو و کره اب شده اضافه می کنیم …تا کل مرغ چیده شه سپس در ظرف را گذاشته واجازه میدیم تا با این سس خوشمزه جا بیفته بدون ریختن اب اظافه. خوب دوستان امیدوارم که خوشتون اومده باشه از این مرغ مجلسی مجلسی بخار پز شده

 3. سلام خوبی ممنون بابت اموزش هات. یه سوال داشتم
  چیکار کنم که مرغم توی تستر مغز پخت بشه؟؟؟؟؟ وقتی یک ساعت با ۱۵۰درجه باشه دیگه مرغه نمیچرغه میفته تو دستگاه؟؟؟!!!!!
  لطفا بهم بگید

 4. سلام خوبی ممنون بابت امزش هات. یه سوال داشتم
  چیکار کنم که مرغم توی تستر مغز پخت بشه؟؟؟؟؟ وقتی یک ساعت با ۱۵۰درجه باشه دیگه مرغه نمیچرغه میفته تو دستگاه؟؟؟!!!!!
  لطفا بهم بگید

 5. با نظر الهام جون موافقم که بهتره اول تا نیم ساعت با شعله ملایم مرغ رو فقط با آب بپزیم و بعد مرغ رو جدا کنیم و به مخلوط آب و ادویه جات جدید اضافش کنیم و اجازه بدیم بپزه. این جوری اون آب اولیه که بوی مرغ و اضافات رو داره استفاده نمیکنیم.

 6. سلام ممنون منم یک ایده برای پختن مرغ دارم که خیلی راحت وخوشمزه است،اول مرغها را به صورت ورقه های نازک درمیاریم حتی رون مرغ راهم ازوسط بازکنیم سپس نمک وفلفل سیاه وابلیمو میزنیم،بعدازاینکار ته تابه روغن خیلی کمی میریزیم بعد پیازراخورد کرده نه خیلی ریز ته تابه میچینیم سپس مرغها راقرار میدیم شعله راخیلی کم میکنیم تا اب مرغ دربیادوباهمان اب خودش بپزه،دراخرمیگذاریم کمی سرخ شه،غذای ما اماده است.این مرغ سسی نمیخواد اگه خواستین میتونین باکشمش سرخ شده میل کنید،نوش جان.

 7. سلام.
  نکات مرغ پزی:
  ۱٫هویچ و پیاز سرخ شده با ادویه : بوی ضحم رامیگیره.
  ۲٫همراهی فلفل دلمه ای سرخ شده باقارچ در ابتدای پخت مرغ طعم نهایی مرغ رابهتر میکنه.مزه اونو بعداز جویده شدن غذا بهترحس میکنی.
  ۳٫مرغ رابدون ضایعات ودل وقلوه بپزید تابوی ضحم نداشته باشه.
  ۴٫اگرمیخواهید مرغ سرخ نشه…..چندقطره روغن روی مرغ بریزید و بگذارید داخل فر از شعله بالا ۱۵ دقیقه حرارت ببینه.
  ۵٫کسانی که دارای طبع سرد هستند ……میتوانند همراه مرغ بغیر ازسیب زمینی کشمش آفتابی باگردو و بادام وپسته سرخ کنند.کشمش کنار مرغ وماهی سردی غذا رامیگیره.
  ۶٫اگر دارای طبع گرم هستید میتوانید در اخر چند قطره رب انار به سس تون اضافه کنید ….یا رب انار مایع را در سفره قرار بدهید تاهرکس مایل بود روی غذایش بریزه.

 8. با سلام وقتی مرغ و با اب قراره بپزیم یه پیاز متوسط بهش اضافه میکنیم تا بوی مرغ و بگیره وقتی مرغ پخته شد پیاز و دور میریزیم ولی اب مرغ رو توش رشته و کمی هویج و کمی هم سبزی خورشتی میریزیم سوپ که جا افتاد مزه ش عالی میشه حتما امتحان کنید.

 9. منم یه روش درست کردن مرغ رو براتون میزارم خیلی خوشمزه میشه. مرغ رو اول سرخ کنید و بزارید کنار . بعد میرسیم به سس مرغ .چند تا پیاز رو خورد میکنیم و تف میدیم بعد بهش ادویه اضافه میکنیم و رب .یه تف که خورد به اندازه ۱ تا ۱و نیم لیوان آب اضافه میکنیم و میزاریم چند دقیقه بجوشه تا غلیظ بشه. توی یه قابلمه ۱ ردیف مرغ میچینیم بعد ۱ ردیف فلفل دلمه ای و هویج خلالی شده و در آخرم روی همه مواد سسمون رو میریزیم و میزاریم با حرارت کم پخته بشه یک رب به اخر غذا هم زعفرون رو اب میگیریم و میریزیم رو مرغ.
  واااااااااااای خدای من چقد خوشمزه میشه الان سر ظهره و سر کارم چقد گشنم شده

 10. من همیشه مرغو اینجوری درست میکنم عالی میشه شما هم امتحان کنید .بعد از تفت دادن پیازها مرغها رو هم اضافه میکنم تا طلایی بشن بعد اونارو کنار میزارم .توی یه تابه گود پیاز نگینی شده فلفل دلمه ای ریز شده وهویج رنده شده رو سرخ میکنم بعد ادویه مرغ و دارچین و نمک وفلفل و رب گوجه رو اضافه میکنیم و با مواد تفت میدیم بعد از اون مرغهایی رو که سرخ کردیم روی مواد میچینیم دو لیوان اب اضافه میکنیم وبا شعله کم میزاریم بپزه البته باید حواسمون باشه ته نگیره اواخر پخت هم برای خوش عطر شدن زعفران اضافه میکنیم .در صورت دلخواه میتونیدبه سس ابلیمو هم بزنید .این مرغو هم میتونید به صورت خوراک و یا کنارپلومیل کنین

 11. مرغ رابه چند تکه درشت تقسیم کرده درقابلمه ریخته بایک عدد پیازویک قاشق نمک وکاری میگذریم بپزدبعد دراوریدحالا تهیه سوس دوقشق رب گوجه بایک قاشق روغن وپودرفلفل بمقداردلخا ونمک ویک قاشق ابلیمو تفت میدهیم بعدروی مرغها بابرس روی مرغها میمالیم وبعد در فرباحرارت کم میگذاریم وقتی طلایی شد در میاوریم دردیس گذاشته سرسفره میاوریم

 12. با سلام و ممنون از این دستور خوشمزه
  من خودم کم و بیش به همین روش ها مرغ رو درست می کنم اما مامانم یه روش داره که هر کی خورده عاشقشه و همیشه بوش تا هفت تا خونه اونورتر میره اینجوری که اول مرغ رو با نمک و کمی دارچین مزه دار می کنه (دارچین باعث میشه مرغ زودتر بپزه) بعدش کامل تو تابه سرخ می کنه روی حرارت بالا تا خوب طلایی بشه..بعد توی یه ظرف دیگه کمی رب توی روغن تفت میده و بوی خامی رب که رفت و کمی رنگش برگشت (اصطلاح مامانم!) آب مرغ یا اگه نبود آب جوش میریزه و مرغای سرخ شده رو میندازه توش بعد هم نصف استکان آبلیمو میریزه به علاوه نمک (خیلی کم چون قبلا به مرغ به اندازه زده) فلفل سیاه و زعفرون دم کرده و پیاز خامی که نگینی خرد شده و میذاره آب به جوش بیاد وقتی جوشید شعله را تا حداقل ممکن کم می کنه و دربش رو میذاره اما قبلش پارچه ای رو مثل دم کنی میذاره روش … یه ربع بیست دقیقه کافیه زمانی که آب مرغ به غلظت دلخواهتون برسه مرغ ما آماده است واااااای نمی دونید چه طعم و عطری داره حتما امتحان کنید اونایی که دوست ندارن از دارچین استفاده کنن من خودم بدون دارچین و مزه دار کردن (به دلیل کمبود وقت) درست کردم تقریبا همون مزه رو داشت عالیه من خیلی کم دیدم کسی بااین روش درست کنه ولی عالیه میراث مادربزرگ بوده

 13. سلام من یه مادرم که ۷ فرزند بزرگ کردم ۵ دختر و ۲ پسر از همشون هم راضی هستم بچه هام هم عاشق دستپخت من هستند حالا من طرز پخت مرغ رو می گم مرغ را با پیاز فراوان سرخ کنید بعد نمک زردچوبه فلفل قرمز بزنید بگذارید خوب بپزه بعد آبش رو صاف کنید مرغ را سرخ کرده کمی رب زده تفت می دهیم سپس آب مرغ و زعفران را اضافه کرده می گذاریم جا بیفتد با پلو و بدون آن عالیه نوش جان

 14. من اول پیاز فراوون سرخ می کنم بعد زردچوبه فلفل قرمز فلفل سیاه کمی هل کمی دارچین ۱ق چ سرکه ۱ق چ آبلیمو کمی آویشن و ۱ لیمو شیرازی کامل با پوست به صورت حلقه شده و نمک سپس مرغ رو می ریزم با کمی رب با کمی فلفل دلمه ای و کمی آب می گذارم بپزد تا جائی که آب آن کشیده شود.عالیییییییییییییی میشه باور کن .

 15. سلام خسته نباشید مطالب خوبی روارائه دادید ممنونم .من یه دختر۲۱ساله وعلاقه ی زیادی به آشپزی باروش های جدید ومختلف دارم وواس خوشمزه شدن غذاها دوس دارم اطلاعات کسب کنم ازالان واس اینده !!!
  البته مامان بیشتردرست میکنه ولی منم گاهی درست میکنم.روش منم تقریبا همینه ک اول پیازروسرخ میکنم بعد مرغ رو سرخ میکنم وبا نصفه استکان اب میزارم بپزه ورب رو بهش اضافه میکنم وادویه ها وزعفران درضمن اگه فلفل دلمه ای رو هم به مقدارکم بزاریم چندقطعه داخلش باعث میشه طعم خوبی بگیره
  موفق باشید

 16. سلام مرغی که من درست میکنم اینجوریه:
  روغنو میریزم توی قابلمه داغ که شد پیاز ریز شده رو بهش اضافه میکنم اگه فلفل دلمه ای داشتم هم نگینی میریزم تا سرخ بشه
  کامل تفت میدم وقتی یکم بوی پیاز بلند شد,مرغارو میذارم داخل قابلمه و همراه با پیاز تفت میدم
  یکم میذارم سرخ بشه
  بعد ادویه میریزم.زردچوبه تقریبا زیاد,فلفل,آویشن
  اصلا نمک نمیزنم چون مرغ دیرپز میشه
  نکته اینکه هرچی مرغ در ابتدا بیشتر سرخ بشه نتیجه ی کار بهتره
  بعد که کاملا با ادویه تفت داده شد,آب جوش رو اضافه میکنم
  البته اگه آب نریزیم,مرغ اصلا نمیسوزه و اگه در قابلمه رو بذارین,خودش آب میندازه
  واسه همین آبشو کم میریزم درشو میذارم
  بعد با شعله ی کم بپزه
  بعد از نیم ساعت مرغارو برمیگردونم که بهتر بپزه
  آخرسر هم که مرغ تقریبا پخته شد,نمک اضافه میکنیم
  البته من هیچ وقت نمک نمیزنم,یا عصاره ی مرغ میریزم یا عصاره ی قارچ به نظرم خوشمزه ش میکنه

  یه نکته دیگه اینکه اگه چند برگ گشنیز تازه داشته باشین و مختصر به مرغ اصافه کنین,طعمشو بهتر میکنه

  من شنیدم دارچین و گلاب هم طعم خوبی میده اما امتحان نکردم.احساس میکنم دارچین هیچ سنخیتی با مرغ و کلا غذا نداره حاالا نمیدونم اگه کسی تجربه داره و میدونه که خوب میشه ,بگه ما هم تست کنیم

  سس مرغ هم که اول رب رو توی روغن تفت میدیم بعد یکم فلفل سیاه و آویشن میریزیم,آبلیمو رو اضافه میکنیم و با یکم آب جوش میذاریم بجوشه
  تمام

 17. عالی بود لطف کنید بیشتر غذای خوشمزه که وقت کمتری هم بخواد بزارید برای کسای که سرکار هستند اما باید غذای خوشمزه و کم وقت درست کنند

 18. سلام من ازجمله کسانی هستم که خیلی از مرغ بدم میاد ولی خانوم عزیزم که خیلی مخلصش هستم اینقدر خوشمزه درست میکنه که انگشتات را میخوری راستی یه مقدار درمورد درست کردنه غذاهای شمالی بنویسید به خانومم گفتم این روش بالا راکه شما زحمت کشیدید واموزش دادیددرست کنه …..خانم من هم مثل امنه خانم هر مهمانی میریم وازغذا خوشش بیاد فورا دستور ان رامیپرسه امان از این خانومها این قدر تلاش میکنن خودشا ن راتوی دله همسرشان جاکنن مزاح کردیم دستشان درد نکنه پیشا پیش روز زن را به همه ی بانوان ایران زمین تبریک میگم وممنون از مطالبه قشنگتان …..

 19. سلا م خیلی دوست دارم درموردخوشمزه کردن غذااطلاعات کسب کنم هرمهمونی میرم از غذاشان خوشم بیاد یواشکی از صاحب خانه میپرسم چی توی غذاش ریخته عارم هم نمیشه ….. اطلاعات خوبی از مطالب ارایه شده بدست اوردم درمورد خورشت ها هم بنویسیدچه کنیم …..ممنون از اطلاعاتتان

 20. سلام من سس مرغ اینجوری درست میکنم
  ابتداپیاز ریز رنده میکنم کمی با روغن سرخ میکنم بهد رب گوجه اضافه میکنم فلفل دلمه ای رنده شده کمی اضافه میکنم مقدار بسیار کم دارجین کوبیده شده آویشن و انداز ۱ قاشق غذاخوری اب لیمو و ۱ حبه خیلی کوچک سیر اضافه میکنک سس مرغ بعد از ۲ دقیقه جوش آماده که روی مرغ ریخته و بزاریم مدت خیلی کم با مرغ بپزه اگه همونطور هم اضافه کنیم آماده نوششششش جونننننننننن

 21. وای امروز براسی شام مهمون داشتم دوست داشتم مرغ رو با متخلفات مثل گذشته درست کنم اما از بس تکراری بود نمیدونستم چکار باید بکنم به ناچار تو اینترنت تهیه مرغ رو سرچ کردم شکر خدا سس مرغ رو دیدم ان شالله که برای مهمونای عزیزم درست کنم خوشمزه دربیاد
  با تشکر از زحمات شما

 22. باتشکر از وبلاگ مفیدتان
  من هم به یک روشی مرغ را درست میکنم که خیلی هم خانواده ام دوست دارند
  به این روش که مرغ را تکه کرده دراب میریزم بعد که جوش امد شعله را کم میکنم بعد از نیم ساعت درظرفی جداگانه مقداری اب ریخته کمی رب نمک زردجوبه زعفران اب لیمو مقداری اب غوره وکمی هم ادویه مخلوط که دربازار موجود است واز ۲۰جورادویه تشکیل شده ومقدارلازم نمک باهم مخلوط میکنم وبه مرغ اضافه میکنم باهم بجوشد خیلی خوشمزه میشود امتحان کنید لذت ببرید متشکرم موفق باشید

 23. برای سس مرغ بهتره بدون پیاز داغ اول در ماهیتابه روغن و ۲۰ گرم کره بیندازید ۲ قاشق غذا خوری رب را در ان سرخ کنید که هم بوی خامی ندهد و هم رنگ بهتری داشته باشد سپس کمی فلفل سیاه و در صورت تمایل کمی ادویه به ان بزنید سپس ای مرغ را صاف کرده و در ان با کمی ابلیمو بریزید و روی مرغ های سرخ شده بریزید

 24. پیرو فرمایش شما که ذکر شده بود”ابتدا پیازداغ درست کرده و به آن زردچوبه می زنیم. پیاز که سبک شد، تکه های مرغ را در آن انداخته و کمی تفت می دهیم” عزیزم اگه زردچوبه را زیاد سرخ بشه طعم غذا بد میشه-بعد از تفت مرغ زردچوبه اضافه بشه هدف از اضافه نمودن زعفران عطر آن هست پس باید اواخر طبخ اضافه شود تا موقع سرو غذا هنوز عطر زغفران باقی بماند.

  من تجربیات خانم صمیم را کار آمدتر می دانم

  امتحان بفرمائید.

 25. مرسی عزیزم بابت اموزش سس مرغ
  با اجازتون من هم یک روشی رو بگم که اون هم خیلی خوش مزه میشه
  مرغ رو به همراه پیاز خرد شده وآبلیمو (مفدارش بستگی به ذائقه شما داره)نمک ،فللفل،زعفرون آب کرده و مقداری کره اونهم مقدارش بستگی به مرغ تون داره معمولا واسه یه مرغ کامل یه قالب ۱۰۰ گرمی کافیه می ریزیم تو تابه ت رجیحاً تفلون حرارت رو کم میکنیم و اجازه می دیم که بپزه. وای طعم زعفرون و آبلیمو تا استخونهای مرغ هم رسوخ میکنه.و خیلی خوشمزه میشه
  البته این مرغ بدون سس هستش
  وای مردم از گشنگی این رژیم لعنتی من هم هنوز تموم نشده………..

 26. سلام سورملینای عزیزم.
  خیلی این وبلاگ رو دوست دارم و از خیلی چیزاش درست کردم ولی اولین باره دارم با اجازه تون نظر میذارم.میخواستم منم تجربه ام رو درمورد مرغ بگم اینجا.
  برای درست کردن مرغ من دو روش دارم یکی پختنی و یکی تفت دادنی.
  روش پختنی : من همیشه مرغ رو توی تابه درست میکنم اینجوری هم مواد و ادویه به خورد همه سطوح مرغ میره و هم راحت تر از ظرف درمیاد برای کشیدن سر میز. من اول کف تابه رو با ورقه های حلقه شده و ضخیم پیاز می پوشونم بعد مرغ ها رو روش میذارم و کمی نمک و برش های فلفل دلمه ای و یدونه هویج درسته رو کنار مرغ میذارم توی تابه.بعد توی یه ظرف دیگه پیاز داغ درست میکنم و روغنش رو وقتی سرخ شد میگیرم و پیاز داغ های سبک و دونه دونه رو روی مرغ ها میریزم و فقط نصف استکان آب جوش یا سرد توی تابه میریزم و زیر کاز رو کم کم میکنم تا کم کم مرغ پخته شه اونوقت مرغ ها رو در میارم و کمی رب رو سرخ کرده و اب مرغ ها رو که صاف کردم روی رب ها ریخته و زعفرون میزنم و میذارم سس کمی غلیظ بشه.بعد موقع سرو روی مرغ ها میریزم.هویج رو هم حلقه حلقه میکنم و دورش میذارم.

  روش دوم: مرغ ها رو با نمک و ادویه و فلفل دلمه ای و یدونه هویج میذارم خوب بپزه بعد آبش رو صاف میکنم و مزغ ها رو داخل تابه خوب با حرارت کم سرخ میکنم تا کاملا برشته بشه بعد به روش قبلی سس غلیظ و خوش نمک درست میکنم و وقتی مرغ های سرخ شده رو داخل ظرف اصلی ریخیتم سس رو از گوشه ظرف جوری که روی مرغ ها نریزه داخل ظرف میریزیم تا فقط زیر مرغ ها سسی بشه و روش برشته بمونه و دور چینش هم سیب زمینی بلند سرخ شده با هویج پخته اول کار (انتخابی) و کمی جعفری تازه تزیین میکنیم.
  من روش دوم رو برای مهمونی های رسمی ترم و اولی رو برای خودمون درست میکنم.من که خیلی راضیم.و اکثرا مهمونام هم از باقالی پلو با این مدل مرغ من خیلی استقبال میکنن.
  بازم ممنونم از نوشتته های خوشمزه و سایت خوشگلتون.
  ممنونم و بازم مرسی.
  سورملینا : سلام دوست عزیز ! از اینکه تجربیاتتون رو در اختیارمون گذاشتید، خیلی ممنون.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>