کنسروهای خانگی ـ نخودفرنگی و برگ مو

یکی از راههای نگهداری مواد غذایی، اینه که اونها رو به شکل کنسرو دربیاریم. الآن بهاره و همه اینها به صورت تازه وجود داره. ولی راههایی وجود داره که می شه اونها رو به صورت کنسروهای خونگی نگهداری کرد.

کنسرو برگ مو

کنسرو کردن برگ مو مثل درست کردن خیارشوره. به این صورت که ابتدا برگ مو ها رو می شوییم و دم آنها را می چینیم. سپس اونها رو در دسته های ده تایی روی هم می چینیم و لوله می کنیم و درون شیشه می ذاریم. دیگه بستگی به اندازه شیشه داره که چند تا از این لوله ها توش جا بشه. سپس آب جوشی که توش نمک حل کرده ایم و یک قاشق سرکه به آن اضافه کرده ایم را روی برگ موها می ریزیم و در شیشه را سفت می کنیم و می ذاریم خنک بشه. سپس شیشه خنک رو درون یخچال می گذاریم. تا هر زمان که بخواهیم ، برگ موها تازه می ماند. ولی بادمان باشد که زمانی در شیشه را باز کنیم که بخواهیم ازهمه برگ موها استفاده کنیم. برای همین بهتر است شیشه های کوچک را برای این کار استفاده کنیم. به اندازه نیاز یک وعده.

کنسرو برگ مو

کنسرو نخود فرنگی

البته نخود فرنگی را می شود همین طور نپخته درون فریزر، منجمد نمود. اما راه دیگری هم برای نگهداری وجود دارد. نخودفرنگی ها را پاک می کنیم و می شوییم و درون شیشه می ریزیم. سپس روی آنها آب نمک و یک قاشق سرکه می ریزیم و در شیشه را می بندیم. شیشه را درون ظرف آب سرد می گذاریم و ظرف را روی حرارت می گذاریم تا شروع به جوشیدن کند. نیم ساعت زمان کافی برای آماده شدن است. سپس می گذاریم شیشه سرد شود و بعد شیشه سرد را درون یخچال می گذاریم.

کنسرو نخود فرنگی

باقلا

باقلا را می شود به صورت منجمد در یخچال نگهداری نمود. که همه مان آن را بلدیم. اما حالا که تازه است بهتر است اگر به آن حساسیت نداریم، در این روزهای بلند بهاری، گاهی مقداری از آن را بپزیم وبه عنوان عصرانه نوش جان کنیم.

باقالی پخته

باقلا را می توان به همراه گلپر و سرکه تناول نمود. بعضی ها هم که عاشق طعم تند هستند، می توانند فلفل قرمز به آن اضافه کنند. در خوردن باقلا نباید زیاده روی کرد چون طبع سرد دارد. اگر بعد از خوردن باقلا، دل درد گرفتید بهتر است یکی دو فنجان چای و نبات و عرق نعناء میل نمایید.

باقالی

 

نوش جان ؛ گوارای وجود !

۱۹ دیدگاه

 1. پری ۱۸ خرداد ۱۳۹۴
 2. پری ۱۸ خرداد ۱۳۹۴
 3. آیدا ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۴
 4. ناشناس ۱ اردیبهشت ۱۳۹۴
 5. نسترن ۲۹ تیر ۱۳۹۳
 6. ندا ۴ خرداد ۱۳۹۳
 7. نسرین ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۳
 8. gozo ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳
 9. msh ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۳
 10. دکتر زهره ۲۰ خرداد ۱۳۹۲
 11. دکتر زهره ۲۰ خرداد ۱۳۹۲
  • مریم ۱۳ خرداد ۱۳۹۴
 12. محبوبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۲
 13. سمانه ۲۸ آبان ۱۳۹۱
 14. ساناز ۲۳ خرداد ۱۳۹۱
 15. fateme ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۱
 16. سیما ۲ اردیبهشت ۱۳۹۱
 17. سهیلا ۲۵ دی ۱۳۹۰
 18. رز ۲۲ آذر ۱۳۹۰