شربت سکنجبین

این قدیمیها همه کارهاشون حکمت داشته. کاهو طبع سرد داره و برای اینکه خوردنش آدم رو اذیت نکنه، یه شربت به اسم سکنجبین کنارش می ذاشتند که گرم بوده. که البته سکنجبین هم احتمالا همان «سرکنگبین» هستش که مولانا توی مثنوی میگه «از قضا سرکنگبین صفرا فزود»! یعنی در اصل ترکیب سرکه هست با انگبین (=عسل). بعدها از خاکه قند استفاده می کردند که خیلی هم خوشمزه می شود. اگر هم عسل و خاکه قند نبود، از همین شکر خودمان (!) استفاده می کنیم. مهم این است که ببینیم کدام را دم دست داریم.

مواد لازم:

شکر: دو لیوان

آب: دو لیوان

سرکه خانگی: یک لیوان (‌اگر سرکه خانگی نداشتید و از سرکه های حاضری استفاده کردید، یک سوم لیوان بریزید.)

طرز تهیه:

ابتدا شهد را درست می کنیم. شکر و آب را با هم مخلوط می کنیم. روی حرارت می گذاریم و وقتی که مثل شهد شد سرکه را درونش می ریزیم و حرارت را خاموش می کنیم. ( احتیاجی به قوام آوردن شربت نیست.) سرد که شد درون شیشه می ریزیم و در یخچال نگهداری می کنیم. در این روزهای بهاری، کاهو و سنکنجبین یک عصرانه خوب و خوشمزه است.

سکنجبین

نوش جان ؛ گوارای وجود !

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. مضرات مصرف شکر:

  شکر برای سلامتی بدن خیلی مضر است زیرا، یک ماده سمی برای بدن محسوب می شود.که در طولانی مدت، عوارض خود را نشان می دهد. در زیر به بیان مضرات مصرف شکر می پردازیم :

  ۱- شکر نقش عمده ای در
  پوسیدگی دندان ها دارد.( ایجاد حفره در دندان، خونریزی لثه، تخریب استحکام استخوانی و از دست دادن دندان ها)

  ۲- عامل اصلی
  دیابت است ( کاهش و افزایش قند خون)

  ۳- در ایجاد بیمارهای قلبی، تصلب شرائین، بیماری های روحی،
  افسردگی ، پیری، فشارخون بالا و سرطان نقش دارد.

  ۴- باعث عدم تعادل هورمونی بدن و آسیب به غدد داخلی بدن مثل غدد فوق کلیوی و لوزالمعده می شود که میزان قند خون را تا حدود زیادی تحت تأثیر قرار می دهد.

  ۵- باعث خستگی مزمن می شود.

  ۶- باعث افراط در خوردن مواد غذایی در افرادی می شود که دچار پرخوری عصبی (بولیمیا) هستند.

  ۷- افزایش علائم
  سندرم پیش از قاعدگی

  ۸- افزایش فعالیت در ۵۰ درصد کودکان

  ۹- افزایش اضطراب و کج خلقی

  ۱۰- علائم اضطراب و ترس را در خانم های حساس تشدید می کند

  ۱۱-
  کاهش وزن را در افراد چاق مشکل می سازد زیرا با مصرف زیاد قند، مقدار انسولین خون افزایش می یابد که این منجر به افزایش ذخیره کربوهیدرات و چربی در بدن می شود.

  منبع:

  http://WWW.ORGANICNUTRITION.CO.UK/ARTICLES/IS-SUGAR-BAD-FOR-YOU.HTM

  نیره ولد خانی – کارشناس تغذیه تبیان

 2. سلام
  ممنونم از اطلاعاتتون که در اختیار مردم گذاشتید اما بهتر بود که بیشتر مطالعه می کردید بعد می نوشتید
  سکنجبین از شکر و سرکه درست می شه اما سرکنگبین از عسل و سرکه درست می شه و طبیعت سرکنگبین گرم نیست بلکه متعادل است و هم برای افراد گرم مزاج و هم برای سرد مزاج مفید است سکنجبین طبیعتش سردتر از سرکنگبین است ممنونم

 3. سلام لطفا میزان کالری این خوراکی های خوشمزه رو هم بنویسید تا با خیال راحت ی ذره بخوریم عقده ایی نشیم در طول رژیم. ممنون

 4. سلام لطفا برای سلامتی خودتون هم شده از مصرف شکر و قتدها تا میتوانید اجتناب کنُِید . سکنجبین اصل را با عسل طبیعی درست کرده بعد برای هرچه در باره آن گفته اند نافض است امتحان کنید

 5. سکنجبین اولیه از سرکه و عسل درست می شود اضافه کردن نعناجهت معطر شدن وگرم کردن طبیعت مزاجی سکنجبین است .وجایگزین کردن شکر بجای عسل باعث سردکردن طبیعت مزاجی آن می شود.(برگرفته از رساله سکنجبین حکیم رازی)
  سورملینا: ممنون از توضیحاتتون

 6. سلام سورملینای نازنیین
  اخ که منو بردی به دوره کودکی ام کاهو تازه شسته شده تو سبد های حصیری تخت کنار حوض بوی گل یاس! و اون همه مورچه که رو دیوار رژه می رفتن!!!!
  یادش بخیر ! اری احتمالا معتقد بودن که صفرا بره! چون تو بیت بعدی می گه ” روغن بادام خشکی می نمود!”

 7. اوهوم اوهوم..
  نعنا یادت رفت سورملینا جون!
  البته ما با ساقه‌ش هم می‌ذاریم روش، ولی نموجوشونیم،
  یعنی وقتی خاموشش کردیم، جندتا سیخ نعنا می‌ریزیم تو ظرف سکنجبین و درشو می‌بندیم تا خوب عطر نعنا بگیره، بعد، بعناها رو از توش بیرون میاریم و توی بطری می‌ریزیم و نوش جا…

 8. پس نعنا چی؟ باید نعنا تازه رو (فقط برگ، بدون ساقه) بریزی توی یه توری(یا هر پارچه نازک دیگه) و گره بزنی و بندازی توش چند دقیقه بجوشه، تا مزه و عطرش در بیاد.
  من تا به حال ندیدم کسی سکنجبین رو بدون نعنا درست کنه.
  سورملینا: منم تا حالا ندیده بودم کسی با نعنا درست کنه!!! سلیقه است دیگه!